Η 19Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ PREMIER LEAGUE- Η Λίβερπουλ το ντέρμπι, 13η σερί νίκη η Τσέλσι [vds]

01.01.2017 02:06
Η 19Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ PREMIER LEAGUE

Η Λίβερπουλ το ντέρμπι, 13η σερί νίκη η Τσέλσι [vds]

Μια κεφαλιά-δυναμίτης από τον Βαϊνάλντουμ στο 8ο λεπτό, από σέντρα του Λαλάνα έφθανε για τη Λίβερπουλ να νικήσει τη Μάντσεστερ Σίτι 1-0 στο «Άνφιλντ», στο παιχνίδι που έκλεισε το ποδοσφαιρικό 2016 στην Premier League.

To παιχνίδι είχε τη γεύση ντέρμπι μόνο στο 2ο ημίχρονο, όταν η αναιμική στο πρώτο μέρος Σίτι, πίεσε στην επανάληψη, όμως η μεγάλη ευκαιρία δεν ήρθε και στο τέλος ο Γιούργκεν Κλοπ και οι παίκτες του πανηγύρισαν άλλη μια νίκη, τη 13η, που τους διατηρεί σε απόσταση έξι βαθμών από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Η Λίβερπουλ με τους 43β,. έκανε ρεκόρ συγκομιδής πόντων σε α’ γύρο στην ιστορία της στην Premier League (είχε 42β. από την περίοδο 2008-09), συνεχίζοντας να είναι στο κατόπι της Τσέλσι.

13 στα 13 η Τσέλσι

Νωρίτερα, η Τσέλσι έπαιξε με τη «φωτιά», αλλά δεν «κάηκε». Παρότι η Στόουκ ισοφάρισε δύο φορές στο τέλος η λονδρέζικη ομάδα την υπέταξε στο τέλος 4-2, έφθασε στις 13 σερί νίκες στην Premier League, πιάνοντας το ρεκόρ της Αρσεναλ από την περίοδο 2001-02.

Οι «μπλε» έφθασαν στην 9η νίκη τους σε 10 παιχνίδια στο «Στάμφορντ Μπριτζ» πολύ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 4-2, με αντίπαλο τη Στόουκ, κι έφθασαν στους 49β. στο τέλος του πρώτου γύρου.

%IMAGEALT

— Chelsea FC (@ChelseaFC) December 31, 2016

Η Γκάρι Κάχιλ, έπειτα από κόρνερ του Φάμπρεγκας, με κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 34′ για την Τσέλσι, αλλά η Στόουκ στα πρώτα δευτερόλεπτα του β’ ημιχρόνου, ισοφάρισε με πλασέ από τον Ολλανδό, Μάρτινς Ιντι.

Οι γηπεδούχοι αμέσως έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους και με βολέ από τον Γουίλιαν, πήραν και πάλι κεφάλι, 2-1, στο 57′.

Η Στόουκ, σε μια από τις λίγες επιθετικές της προσπάθειες, ισοφάρισαν εκ νέου, με τον Πίτερ Κράουτς στο 64′, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, ο Γουίλιαν με δεξί βολέ, ένα λεπτό μετά, έκανε το 3-2, διώχνοντας αμέσως το άγχος,

Ο Ντιέγκο Κόστα, με ατομική προσπάθεια, διαμόρφωσε το τελικό 4-2, φθάνοντας αισίως στα 14 γκολ στο πρωτάθλημα.

Γαλλική ανατροπή για τη Γιουνάιτεντ

Η Γιουνάιτεντ έφθασε φάτσα με την εντός έδρας ήττα από την Μίντλεσμπρο, αλλά με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να φθάσει στη νίκη με 2-1, την 4η διαδοχική προσπάθεια.
Οι Γάλλοι Αντονι Μαρσιάλ στο 85′ και Πολ Πογκμπά στο 87′, λύτρωσαν τη Γιουνάιτεντ και τον Μουρίνιο κι άφησαν με την πίκρα τη Μίντλεσμπρο, που είχε προηγηθεί με τον Λιντμπίτερ στο 67′.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής
Παρασκευή 30/12
Χαλ-Εβερτον 2-2 (6′ Ντάουσον, 65′ Σνόντγκρας / 45′ αυτ. Μάρσαλ, 84′ Μπάρκλεϊ)

Σάββατο 31/12
Μπέρνλι-Σάντερλαντ 4-1 (31′, 51΄’, 53′ Γκρέι, 67′ πέν. Μπαρνς / 71′ Ντεφόε)
Τσέλσι-Στόουκ 4-2 (34′ Κάχιλ, 57′, 65′ Γουίλιαν, 85′ Κόστα / 46′ Ίντι, 64′ Κράουτς)
Λέστερ-Γουέστ Χαμ 1-0 (22′ Σλιμανί)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μίντλεσμπρο 2-1 (85′ Μαρσιάλ, 87′ Πογκμπά / 67′ Λιντμπίτερ)
Σαουθάμπτον-Γουέστ Μπρομ 1-2 (41′ Λονγκ / 43′ Φίλιπς, 50′ Ρόμπσον-Κανού)
Σουόνσι-Μπόρνμουθ 0-3 (25′ Αφόμπε, 45′ Φρέιζερ, 88′ Κινγκ)
Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (8′ Βαϊνάλντουμ)