ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 58-69 «Ατσάλι» ο Ολυμπιακός, στα χέρια του Άρη η 4η θέση

06.05.2015 22:37

Παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 12π. (24-12), ο Ολυμπιακός με «όπλο» την γνωστή του άμυνα ανέτρεψε την κατάσταση απέναντι σε έναν μαχητικό Άρη, και επικράτησε με 69-58. Όμορφη ατμόσφαιρα δημιούργησαν περίπου 3.000 φίλοι των κιτρινόμαυρων.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κάλυψε τα κενά των απόντων Μάντζαρη, Ντάρντεν και Λαφαγέτ, έχοντας πολύ μεγάλη ευστοχία στα δίποντα 23/32 (72%) και παρά τα μόλις 4/25 τρίποντα που είχε. Ξεχώρισαν, Σλούκας, Παπαπέτρου, ενώ 8 ασίστ μοίρασε ο Βασίλης Σπανούλης.

Από τον Άρη που πλήρωσε την αστοχία του, (15/39διπ., 7/27τριπ.) αλλά και την απουσία του Νέιμικ, ο Σάσα Βεζέβκοφ επανήλθε στις καλές εμφανίσεις με 19π. Πάντως, μετά την ήττα της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ, αν η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη νικήσει στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου μέσα στο Ρέθυμνο, τότε θα βγει εκείνη 4η.

Ή ηττηθεί μεν από τους Κρητικούς μέχρι 6π. (καθότι είχε νικήσει στην Θεσσαλονίκη με 68-62), αλλά δε νικήσει ούτε η ΑΕΚ μέσα στην Δράμα τον ΚΑΟΔ.

24π. σε επτά λεπτά ο Άρης!

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης. Με πιεστική άμυνα που «εγκλώβισε» τον Ολυμπιακό (μόλις 2π. ο Σπανούλης στο πρώτο ημίχρονο) κατάθεση ενέργειας και στις δύο πλευρές του παρκέ και έναν πολύ «ζεστό» Ριντ (9π. στην α’ περίοδο) οι γηπεδούχοι σημείωσαν 24π. μέσα σε κάτι περισσότερο από επτά λεπτά, ξεφεύγοντας με 24-12!

Ομορφη, αθλητική ατμόσφαιρα δημιούργησαν περίπου τρεις χιλιάδες φίλοι του Άρη που βρέθηκαν στο «Nick Galis Hall»

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη σημείωσε αρκετά άμεσα και έμμεσα τρίποντα δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στους φιλοξενούμενους που ήταν άστοχοι και νωθροί.

Ασφυκτική άμυνα και επαναφορά

Οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα τάιμ άουτ έπιασαν τόπο στο β’ δεκάλεπτο. Η άμυνα των ερυθρόλευκων βελτιώθηκε πάρα πολύ, βγάζοντας πλέον τον Άρη εκτός κλίματος. Από 24π. που πέτυχαν οι κίτρινοι στην πρώτη περίοδο, περιορίστηκαν στους 14, ενώ με επιμέρους 18-4 ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει με 28-30 στο 16′.

Σλούκας, Παπαπέτρου και Χάντερ, έδωσαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, και αν οι Πειραιώτες δεν είχαν 0/9 τρίποντα στο πρώτο μέρος, ίσως είχαν πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα.

Κάτι που κατάφερε ο Άρης, ο οποίος παρά την έλλειψη αποτελεσματικότητας που είχε πλέον στην επίθεση, βρήκε πόντους από τον Βεζένκοφ για το 38-36 του ημιχρόνου.

Ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Σπανούλη να σημειώνει το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού μετά από 10 εύστοχες προσπάθειες στο 24′ (42-41).

Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους. Ένα δύσκολο φόλοου του Χάντερ προς την εκπνοή έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +6 (49-55).

Το «καθάρισε» από την περιφέρεια

Αν και απέμενε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι καθάρισαν γρήγορα την υπόθεση νίκη. Με τρίποντα των Λοτζέσκι και Κατσίβελη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (52-63 στο 33′), ενώ ο πολύ καλός Σλούκας ανέβασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της που ήταν το +15 (52-67).

Ο Αρης είχε αρκετά διαστήματα που «κολλούσε» επιθετικά (αστοχώντας ακόμη και σε αμαρκάριστα σουτ) και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 69-58 για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 38-36, 49-55, 58-69.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (0/1δπ., 1/6τρ., 3ασ., 2κλ.), Δήμας, Ριντ 13 (1/2β., 3/6δπ., 2/4τρ., 4ρ.), Τόμας 4 (2/5δπ., 0/5τρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9 (6ρ., 3ασ.), Βεζένκοφ 19 (3/3β., 5/11δπ., 2/4τρ., 4ρ., 2ασ., 2κλ.), Μούρτος 10 (2), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 2, Χάντερ 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 7 (1), Παπαπέτρου 10, Σλούκας 14 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 5, Αγραβάνης 5, Καββαδάς, Κατσίβελης 5 (1).

* Ο Τάκης Καραλής, λογιστής και στενός συνεργάτης του νέου επενδυτή της ΚΑΕ Άρης, Νίκου Λάσκαρη βρέθηκε στο «Nick Galis Hall» και παρακολούθησε το παιχνίδι από τα επίσημα.