Η 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗ SERIE A – Η Ίντερ «φρέναρε» την Γιουβέντους!

07.01.2015 00:27

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του «Καμπιονάτο», ανάμεσα στην Γιουβέντους και την Ιντερ στο Τορίνο.

Παρά το γεγονός ότι η «μεγάλη κυρία» ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί της αναμέτρησης, οι «νερατζούρι» στάθηκαν πολύ καλά, δείχνοντας παρά την τεράστια βαθμολογική διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες ένα ματς μεταξύ τους παραμένει πάντοτε ντέρμπι.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους «μπιανκονέρι», καθώς μόλις στο 5ο λεπτό λεπτό ο Κάρλος Τέβεζ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Βιδάλ.

Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και έτσι το πλήρωσαν.

Ο Γκουαρίν έβγαλε ωραία κάθετη στον Ικάρντι και εκείνος με δύσκολο πλασέ μέσα από την περιοχή και δεξιά σκοραρε για το τελικό 1-1.

Μόνη πρώτη πάντως παρέμεινε η Γιουβέντους καθώς παρά την νίκη της Ρόμα, έφτασε τους 40 βαθμούς, ενώ 39 έχουν οι Ρωμαίοι.

Ντέρμπι με τα… όλα του

Ντέρμπι με τα… όλα του ήταν αυτό μεταξύ της Ουντινέζε και της Ρόμα. Η ομάδα των Μανωλά, Χολέμπας (βασικοί) και Τοροσίδη (πέρασε αλλαγή στο 66′) επικράτησε στο «Φρίουλι» με 1-0 (17′ Αστόρι).

Οι γηπεδούχοι έχουν αρκετά παράπονα από τον διαιτητή Γκουίντα, ο οποίος σωστά πήρε πάνω του τη φάση του 17ου λεπτού και κατακύρωσε το γκολ του Αστόρι (ο επόπτης δεν είδε πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή), αλλά δεν έδωσε το καθαρό πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Κονέ στο 86′.

Εξαιρετικός για την Ουντινέζε ο Καρνέζης, ο οποίος σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του, που ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει και μοιραία ηττήθηκε…

Ηττα με… ανατροπή η Μίλαν!

Εξάλλου, άσχημα μπήκε το 2015 για την Μίλαν, καθώς ηττήθηκε με 1-2 από τη Σασουόλο και μάλιστα εντός έδρας! Μπορεί ο Πόλι να άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι» μόλις στο 9′ όμως οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στο 28΄ και το 67′ με τους Σανσόνε και Ζάζα αντίστοιχα, «παγώνοντας» τους γηπεδούχους.

«Σφαλιάρα» από την ουραγό η Φιορεντίνα!

Με το… αριστερό στο νέο έτος όμως μπήκε και η Φιορεντίνα, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την ουραγό Πάρμα εκτός έδρας. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης, σημείωσε ο Κόστα, μετά από ασίστ του Λουκαρέλι.

«5άρα» η Παλέρμο

Αντιθέτως η Παλέρμο επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της Κάλιαρι, με τον Ντιμπαλα να σημειώνει τα δύο από πέντε γκολ της ομάδας του.

Μπήκε ως αλλαγή ο Φετφατζίδης

Στο μεταξύ ισόπαλη 2-2 με την Αταλάντα εντός έδρας, αναδείχθηκε η Τζένοα του Γιάννη Φετφατζίδη. Ο Ελληνας μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο 57ο λεπτό αντικαθιστώντας τον Ρονκάλια.

Βασικοί Χριστοδουλόπουλος, Ταχτσίδης

Από εκεί και πέρα, στο 0-0 έμειναν Εμπολι και Βερόνα, με τους Παναγιώτη Ταχτσίδη και Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να αγωνίζονται και στα 90 λεπτά για τους φιλοξενούμενους. Αντιθέτως ο Βαγγέλης Μόρας παρότι ξεκίνησε βασικός, έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 31, με τον Σόρενσεν να περνάει στην θέση λόγω τραυματισμού.

Να σημειωθεί ότι εκτός αποστολής ήταν ο Γκιγιέρμο Ροντρίγες, που αποτελείο μεταγραφικό στόχο του Παναθηναϊκού, λόγω ενοχλήσεων.
«4άρα» η Νάπολι

Πιο αργά, η Νάπολι πέρασε… αέρα από την Τσεζένα, την οποία και «σκόρπισε» με σκορ 4-1. Ο Χάμσικ «σέρβιρε» τα πρώτα δύο γκολ των ναπολιτάνων στους Καγεχόν και Ιγκουαϊν (σκόραρε δις) ενώ ο ίδιος πέτυχε το τρίτο τέρμα της οάδας του.

H 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗ SERIE A

Δευτέρα 5/1

Λάτσιο – Σαμπντόρια 3-0 (38′ Παρόλο, 41′ Άντερσον, 66′ Τζόρτζεβιτς)

Τρίτη 6/1

Ουντινέζε – Ρόμα 0-1 (17′ Αστόρι)

Κιέβο – Τορίνο 0-0

Έμπολι – Βερόνα 0-0

Τζένοα – Αταλάντα 2-2 (51′ πεν. Φάλκε, 69′ Μάτρι – 37′ Ζαπακόστα, 49′ Μοράλες)

Μίλαν – Σασουόλο 1-2 (9′ Πόλι – 28′ Σανσόνε, 67′ Ζάζα)

Παλέρμο – Κάλιαρι 5-0 (5′ Μοργκανέλα, 10′ Μουνιόθ, 33′ πεν., 72′ Ντιμπαλά, 85′ Μπαρέτο)

Πάρμα – Φιορεντίνα 1-0 (11′ Κόστα)

Τσεζένα – Νάπολι 1-4 (75′ Μπριένζα – 29′ Καγεχόν, 41′, 72′ Ιγκουαϊν, 64′ Χάμσικ)

Γιουβέντους – Ίντερ 1-1 (5′ Τέβεζ – 64′ Ικάρντι)