Η 35Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ PREMIER LEAGUE «Λύτρωση» για τη Λίβερπουλ, σοκ για τη Γιουνάιτεντ! (vds)

03.05.2015 03:35

Αν και έχασε πέναλτι στο 79′, ο Στίβεν Τζέραρντ, με γκολ που σημείωσε στο 87′, χάρισε δύσκολη νίκη στην Λίβερπουλ με 2-1 επί της προτελευταίας ΚΠΡ για την 35ηαγωνιστική της Premier League. Mάλιστα ο αρχηγός των νικητών φίλησε τη φανέλα στο σημείο που υπάρχει το σήμα της ομάδας, δείχνοντας έτσι πόσο αγαπά τους «κόκκινους».

Έτσι η Λίβερπουλ έφτασε τους 61 βαθμούς και εξακολουθεί να διατηρεί τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη, τουλάχιστον μέσω του Europa League.

Να πούμε ότι στο 82′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ονυόχα.

Από εκεί και πέρα, σπουδαίες νίκες, στην μάχη που δίνουν για την παραμονή τους, πέτυχαν Σάντερλαντ, Λέστερ και Αστον Βίλα. Η Σάντερλαντ, επικράτησε της Σάουθάμπτον με 2-1, η Λέστερ «σάρωσε» την Νιούκαστλ με 3-0 και η Αστον Βίλα «λύγισε» την Εβερτον με 3-2, στο πιο «γεμάτο» ματς της ημέρας
«Σφαλιάρα» για τη Γιουνάιτεντ!

Από εκεί και πέρα, οδυνηρή εντός έδρας με 0-1, γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ λίγες ώρες αργότερα. Ο Γιόνας Ολσον ήταν ο «ήρωας» των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα της συνάντηση στο 63ο λεπτό.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πίεσαν και προσπάθησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ο Φαν Πέρσι αστόχησε σε πέναλτι στο 74ο λεπτό.

Έτσι, σε περίπτωση που Σίτι και Αρσεναλ νικήσουν τις Κρίσταλ Πάλας και Χαλ αντίστοιχα, τότε θα αποσπαστούν πέντε ολόκληρους βαθμούς από την ομάδα του Φαν Χάαλ, κάνοντας σημαντικό βήμα για την απευθείας πρόκρισή τους στους ομίλους του Champions League.

MANWES

Αυτη ηταν η τρίτη σερί ήττα για την Γιουνάιτεντ, η οποία γνωρίζει τρεις σερί ήτεες για πρώτη φορά μετα από 14 χρόνια!

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Λέστερ – Νιούκαστλ 3-0 (1′ και 48′ πέν. Ουγιόα, 17′ Μόργκαν)

Άστον Βίλα – Έβερτον 3-2 (10′ και 45′ Μπεντέκ, 64′ Κλέβερλι – 59′ πέν. Λουκακού, 90′ Τζαγκιέλκα)

Λίβερπουλ – ΚΠΡ 2-1 (19′ Κοουτίνιο, 87′ Τζέραρντ – 73′ Φερ)

Σάντερλαντ – Σαουθάμπτον 2-1 (21′ πέν. και 55′ πέν. Τζόρντι Γκόμεθ – 22′ Μανέ)

Σουόνσι – Στόουκ 2-0 (76′ Χέφερσον Μοντέρο, 90′ Κι Σουνγκ-Γιόνγκ)

Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 1-0 (24′ πέν. Νομπλ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Μπρομ 0-1 (63′ Ολσον)