ΘΡΙΑΜΒΕΥΣΕ ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΜΕ 3-0 ΣΕΤ Ο Τζόκοβιτς «αποκαθήλωσε» τον Ναδάλ στο Παρίσι (vds)

03.06.2015 22:43

ΘΡΙΑΜΒΕΥΣΕ ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΜΕ 3-0 ΣΕΤ

Ο Τζόκοβιτς «αποκαθήλωσε» τον Ναδάλ στο Παρίσι (vds)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς είναι αυτός που υποχρεώνει τον «βασιλιά» του Roland Garros Ράφαελ Ναδάλ, έπειτα από πέντε χρόνια κυριαρχίας να παραδώσει το στέμμα του στο γαλλικό Όπεν.

Ο Σέρβος, Νο1, ήταν ο θριαμβευτής στο μεγάλο προημιτελικό, νίκησε με 7-5, 6-3, 6-1 τον Ισπανό και έβαλε πλώρη για τον πρώτο τίτλο της καριέρας του στο Roland Garros, έπειτα από 11 αποτυχημένες προσπάθειες.

Ο Τζόκοβιτς μετρούσε έξι ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια από τον Ναδάλ στις χωμάτινες επιφάνειες του γαλλικού Όπεν, μεταξύ των οποίων στους τελικούς του 2012 και του 2014. Αλλά αυτή τη φορά ήταν αποφασισμένος και όπως φάνηκε στο κεντρικό κορτ, πιο έτοιμος για να σταματήσει αυτή την άσχημη παράδοση

Και ο Ναδάλ, πολυνίκης στο Rolad Garros με εννέα τίτλους, απλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Σέρβου. Ο Ισπανός είδε να σταματά ένα σερί 39 νικών στο Roland Garros και γνώρισε μόλις τη 2η ήττα του 72 συνολικά ματς που έχει δώσει σε αυτό από το 2005, όταν και πρωτοεμφανίστηκε.

Η προηγούμενη ήττα για τον Ισπανό ήταν από τον Σουηδό Ρόμπιν Σόντερλινγκ στον 4ο γύρο της διοργάνωσης του 2009

Στο αγωνιστικό κομμάτι του προημιτελικού, ο Τζόκοβιτς ήταν ανώτερος και με περισσότερες επιλογές στο παιχνίδι, απ’το μονοδιάστατο και προβλέψιμο παιχνίδι του Ναδάλ, παίζοντας επιθετικά και με ποικιλία σε χτυπήματα και στρατηγική.

Το ξεκίνημα ήταν μαγικό για τον Σέρβο ο οποίος μέσα σε λίγα λεπτά πήρε προβάδισμα με 4-0, όμως η απάντηση του Ναδάλ ήταν άμεση (4-4). Ο Τζόκοβιτς συνέχισε να πιέζει το σερβίς του Ναδάλ, είχε τρεις ευκαιρίες για set point στο 4-5 και κατάφερε τελικά να κάνει το break στο 12ο game (7-5), στην 6η ευκαιρία του.

Στο 2ο σετ, ο Τζόκοβιτς έπαιρνε περισσότερους πόντους στα service game του Ναδάλ και ήταν θέμα χρόνου το break, με τον Ισπανό να σερβίρει με 46% ευστοχία στο 1ο. Έτσι, ο Σέρβος έκανε το 5-3 και στη συνέχεια σέρβιρε επιτυχημένα για το πολύ σημαντικό προβάδισμα με 2-0. σετ.

Ο Ισπανός, βλέποντας να μη του βγαίνει τίποτα, ήταν φανερά απογοητευμένος και το μόνο που περίμενε ήταν η λήξη της αναμέτρησης.

Έτσι, ο Τζόκοβιτς σε ρυθμούς προπόνησης και αγώνα επίδειξης, έκανε ότι ήθελε και έφτασε στο 6-1, σφραγίζοντας την χρυσή νίκη του μετά από 2 ώρες και 26 λεπτά αγώνα.