Ιστορία γράφει η Πορτογαλία – άμα σε θέλει…

01.07.2016 01:04

Ιστορία γράφει η Πορτογαλία, η οποία έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει σε ημιτελικά Euro χωρίς να έχει ούτε μία νίκη από την αρχή της διοργάνωσης σε 90λεπτο.

Οι Ίβηρες πήγαν σε παράταση για δεύτερο νοκ άουτ ματς, αλλά αυτή τη φορά χρειάστηκαν και τη βοήθεια των πέναλτι για να αποκλείσουν την Πολωνία το βράδυ της Πέμπτης (30/6) μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έφτασε για πέμπτη φορά σε ημιτελικά Euro με τους Γερμανούς να είναι οι μόνοι που έχουν περισσότερες συμμετοχές τόσο μακριά. Η τύχη χαμογέλασε ξανά στους Πορτογάλους, αν και αυτή τη φορά το ματς ήταν ισορροπημένο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Πολωνία αποκλείεται χωρίς να έχει ήττα στη διοργάνωση και χωρίς να έχει βρεθεί πίσω στο σκορ ούτε ένα λεπτό. Σκόραρε πολύ νωρίς, αλλά στη συνέχεια δέχτηκε γκολ και δεν μπόρεσε να απαντήσει ξανά. Οι παίκτες της, όπως και με την Ελβετία, έμειναν από δυνάμεις κάποια στιγμή, η μπάλα δεν έφτανε μπροστά και τελικά ήρθε ο αποκλεισμός.

Μεγάλο ματς έκανε για την Πορτογαλία ο Πέπε, ο οποίος έβαλε πολλές φορές κόντρες σε σουτ, κακός ο Ρονάλντο, ο οποίος έχανε ευκαιρίες. Φόντε και Γουίλιαμ Καρβάλιο στους διακριθέντες, όπως και από την άλλη πλευρά ο Γκροσίτσκι όσο είχε δυνάμεις και ο Γκλικ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία), βοηθοί του οι Μαρκ Βορς (Γερμανία) και Στέφαν Λουπ, ενώ τέταρτος ο Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία).

Κίτρινες: 43′ Γεντζέιτσικ, 66′ Γκλικ, 89′ Καπούτσκα -71′ Αντριέν Σίλβα, 90’+2 Γουίλιαμ Καρβάλιο

ΠΟΛΩΝΙΑ (Άνταμ Ναβάλκα): Φαμπιάνσκι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέιτσικ, Κριχόβιακ, Ματσίνσκι (98′ Γιοντλόβιετς), Μπλαστσικόφσκι, Γκροσίτσκι (82′ Καπούτσκα), Μίλικ, Λεβαντόφσκι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φόντε, Ελιζέου, Γουίλιαμ Καρβάλιο (96′ Ντανίλο), Ρενάτο Σάντσες, Ζοάο Μάριο (80′ Κουαρέσμα), Άντριεν Σίλβα (73′ Μουτίνιο), Νάνι, Κριστιάνο Ρονάλντο.