ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 66-72 Τα βρήκε… δύσκολα στην Κηφισιά

27.01.2015 02:13

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 66-72

Τα βρήκε… δύσκολα στην Κηφισιά

Η Κηφισιά πήγε να… ξανακάνει την έκπληξη, μόνο που αυτή τη φορά, ο Παναθηναϊκός φάνηκε πιο… διαβασμένος και έφυγε με τη νίκη από το Ζηρίνειο (72-66) έστω και αν στο τέλος είδε τους γηπεδούχους να τον απειλούν και πάλι.

Οι «πράσινοι» με απουσίες και πάλι, αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα στην Κηφισιά, ωστόσο εκείνο που μπορούν να κρατήσουν είναι η αντίδραση που είχαν τόσο όταν οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ, όσο και στο φινάλε που η Κηφισιά έφτασε και πάλι σε απόσταση αναπνοής.

Με τους Μαυροκεφαλίδη, Μποχωρίδη και Γιάνκοβιτς να είναι εκτός αποστολής, ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι λιγότερες λύσεις στον πάγκο, ωστόσο κατάφερε να επιβάλει από την αρχή το δικό του ρυθμό και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Κηφισιά βελτιώθηκε στην άμυνα της που ήταν και το μεγάλο πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο και παράλληλα εκμεταλλεύτηκε τα σημεία που «βγήκε» ή κούραση των παικτών του Παναθηναϊκού.

Με τον Λιακόπουλο να βρίσκει μακρινά σουτ η Κηφισιά όχι μόνο μείωσε τη διαφορά αλλά στο 23′ κατάφερε να προσπεράσει με 39-38. Η πρώτη σωστή αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε σε εκείνο το σημείο με τους «πράσινους» κυρίως χάρη στους Διαμαντίδη και Φώτση να επανακτούν το προβάδισμα και να κλείνουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (49-54).

Με τον Μπατίστα να είναι μόνιμη επιθετική απειλή ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +14 (52-66) δείχνοντας πως καθαρίζει το παιχνίδι, αλλά τα πράγματα μόνο έτσι δεν ήταν. Οι Σάιλας και Λιακόπουλος με προσωπικά καλάθι έκλεισαν τη διαφορά και περίπου 2’30” πριν από το τέλος ο Μαυροειδής με κάρφωμα έκανε το 63-66.

Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος -με το σκορ 66-69- ο Παππάς έσωσε μία κατοχή του Παναθηναϊκού που κατέληξε σε αντιαθλητικό φάουλ στον Μπατίστα με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται πως είχε λήξει ο χρόνος κατά την επαναφορά της μπάλας. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπατίστα με 2/2 βολές και έκανε το σκορ 66-71, ενώ ο τελικό 66-72 έγραψε με μία βολή ο Νέλσον.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-34, 49-54, 66-72

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Ρέμενκουν, Σάιλς 23 (2τρ., 13/13β.), Λιακόπουλος 19 (3), Πόποβιτς 2, Πεζάκοβιτς, Μαυροειδής 12 (12ριμπ.), Ψαθάς 2, Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 3 (1), Βασιλόπουλος 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 5 (1), Φώτσης 10 (2), Νέλσον 6, Παππάς 6 (2), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 24 (11ριμπ.), Μπλουμς 3 (1).