«Κλείδωσε» το «χρυσάφι» των ομίλων η Ρόμα! (vds) – έπαιξαν σε όλο το ματς και οι 3 έλληνες

26.05.2015 02:31

Σε ένα από τα καλύτερα ντέρμπι των «αιωνίων» της Ρώμης τα τελευταία χρόνια, η Ρόμα νίκησε την Λάτσιο με 2-1 και μία αγωνιστική πριν το τέλος του «Καμπιονάτο» εξασφάλισε και μαθηματικά την 2η θέση που δίνει απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Πλέον οι Ρωμαίοι έχουν 70 βαθμούς, αφήνοντας τους «λατσιάλι» στους 66. Μάλιστα οι τελευταία κινδυνεύουν να μην πάνε ούτε στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, σε περίπτωση που την 38η και τελευταία αγωνιστική ηττηθούν στην έδρα της Νάπολι. Οι ναπολιτάνοι έχουν 63 βαθμούς και μετά τη νίκη τους με 1-0 μέσα στην Ρώμη στον πρώτο γύρο, υπερτερούν έναντι της Λάτσιο σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Οσον αφορά το αποψινό ματς, είχε όλα τα συστατικά ενός ντέρμπι. Πάθος, πολλές φάσεις, εξαιρετικό ρυθμό, ένταση και τρία γκολ, τα οποία μάλιστα σημειώθηκαν στα τελευταία 17 λεπτά!

Το σκορ άνοιξαν οι Ρωμαίοι στο 73′ με τον Ιτούρμπε, όμως η Λάτσιο έκανε το 1-1 στο 81′ με τον Τζόρτζεβιτς, αναπτερώνοντας, μόνο προσωρινά όμως, τις ελπίδες της. Κι αυτό γιατί στο 85′ ο Γιανγκά Εμ’Μπιουά, έβαλε έκανε το 2-1 και «κλείδωσε» οριστικά μια σπουδαία νίκη για την Ρόμα!

Το τελευταία σφύριγμα βρήκε τους παίκτες των Ρωμαίων να γιορτάζουν με τους οπαδούς τους, και αυτούς της Λάτσιο να αποχωρούν με σκυμμένο το κεφάλι.

Να σημειώσουμε ότι Χολέμπας, Τοροσίδης και Μανωλάς αγωνίστηκαν και στα 90 λεπτά του αγώνα για τους νικητές, ενώ στο 51′ ο «Τόρο» αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία