Μόνο η Σίτι πήρε… δώρο, στραπάτσο για Άρσεναλ, Λίβερπουλ, Γιουνάιτεντ…

01.01.2015 19:36
Μόνο η Μάντσεστερ Σίτι γλίτωσε την απώλεια στο πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος που έδωσαν τα φαβορί μέσα στο 2015. Οι “πολίτες” επικράτησαν δύσκολα 3-2 της Σάντερλαντ, την ίδια στιγμή που η Άρσεναλ έχανε 2-0 από τη Σαουθάμπτον και η Λίβερπουλ έφερνε 2-2 με την ουραγό Λέστερ. Νωρίτερα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε μόνο ένα βαθμό από τη Στόουκ (1-1).

Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έδρα της Στόουκ στο πρώτο ματς του 2015. Γκολ από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι, απάντηση με Φαλκάο για Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι την ομάδα του Φαν Χαλ, όταν μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Σόουκρος άνοιξε το σκορ.

Η ισοφάριση για τους “κόκκινους διάβολους” ήρθε στο 26ο λεπτό με τον Φαλκάο. Ο Κάρικ εκτέλεσε άψογα το κόρνερ βρίσκοντας τον Κολομβιανό μέσα στην περιοχή που με σουτ ισοφάρισε στο κατάλληλο χρονικό σημείο.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάνε με το 1-1 στα αποδυτήρια. Το ίδιο σκηνικό και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η μπάλα βρισκόταν συνεχώς στα πόδια των παικτών της Γιουνάιτεντ, οι οποίοι όμως δεν μπορούσαν να βρουν διάδρομο για να “δημιουργήσουν” ευκαιρίες. Η άμυνα της Στόουκ ήταν σταθερή και τελικά κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι συνθέσεις

Στόουκ: Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Σόουκρος, Μουνιέσα, Πίτερς, Ενζοζί, Γουέλαν, Αρναούτοβιτς (81′ Ασαϊντί), Γουόλτερς, Ντιούφ, Κράουτς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Έβανς, Κάρικ, Γιανγκ (75′ Ράφαελ), Ρούνεϊ, Μάτα, Σο (63′ Γιανουζάϊ), Φαλκάο (63′ Ερέρα), Φαν Πέρσι