ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ROLAND GARROS ΤΗΝ ΣΑΦΑΡΟΒΑ ΜΕ 2-1 ΣΕΤ – Η Σερένα Γουίλιαμς έγινε… 20άρα στο Παρίσι

07.06.2015 00:01

ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ROLAND GARROS ΤΗΝ ΣΑΦΑΡΟΒΑ ΜΕ 2-1 ΣΕΤ

Η Σερένα Γουίλιαμς έγινε… 20άρα στο Παρίσι

Η Σερένα Γουίλιαμς βρήκε σθεναρή αντίσταση από την Λούσι Σαφάροβα, αλλά η εμπειρία ήταν αυτή που οδήγησε την Αμερικανίδα στη νίκη με 6-3, 6-7(2), 6-2 στον τελικό του απλού γυναικών στο Roland Garros και στον 20ό τίτλο της σε τουρνουά Grand Slam.

Η 34χρονη Γουίλιαμς μετά τον τίτλο στο Αυστραλιανό Όπεν, θριάμβευσε και στο γαλλικό Όπεν για 3η φορά στην καριέρα της (1999, 2010) και έγινε η 3η μόλις αθλήτρια στο επαγγελματικό τένις που φθάνει στους 20 τίτλους σε Grand Slam, πίσω από την Αυστραλή Μάργκαρετ Κερτ των 24 τίτλων και την Γερμανίδα Στέφι Γκραφ των 22.

Η Σερένα Γουίλιαμς μπήκε στο κεντρικό κορτ του γαλλικού Όπεν για τον 25ο τελικό σε Grand Slam κι αυτό το στοιχείο από μόνο του έδινε στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην 28χρονη Τσέχα Λούσι Σαφάροβα, που εμφανιζόταν για πρώτη φορά σε τελικό Grand Slam και στις προηγούμενες 40 παρουσίες της για αυτά σαν καλύτερο μέχρι σήμερα αποτέλεσμα είχε να επιδείξει τον ημιτελικό του Wimbledon το 2014.

Κυρίαρχη στην αρχή και η ανατροπή

Και ο τελικός άρχισε κι εξελίχθηκε μέχρι ένα σημείο με τη Γουίλιαμς να κυριαρχεί, νικώντας 6-3 στο πρώτο σετ σε 38 λεπτά κι έχοντας προβάδισμα 4-1 γκέιμ στο 2ο σετ.

Όμως εκείνη τη στιγμή ήρθε η αντίδραση από τη Σαφάροβα, που μας χάρισε έναν διαφορετικό τελικό.

Η Τσέχα με δύο μπρέικ και κρατώντας στο σερβίς αίφνης προσπέρασε στο 2ο σετ με 5-4, με τη μεγάλη αντίπαλό της να βρίσκεται έξω από τα νερά της.

Η Γουίλιας ισοφάρισε 5-5, με μπρέικ έκανε το 6-5, αλλά η Σαφάροβα πήγε το σετ στο 6-6 και στο tie break το κέρδισε με 7-2, στέλνοντας τον τελικό στο 3ο σετ.. Ηταν τα λεπτά που η Σαφάροβα κυριαρχούσε στον αγώνα, μέσα σε αποθέωση από τους θεατές.

Και με αυτή την ορμή και τον ενθουσιασμό της πρωτάρας άρχισε με μπρέικ το τελευταίο σετ και προηγήθηκε 2-0 στα γκέιμ.

Όμως, η Σερένα δεν ήταν διατεθειμένη να τα παραδοθεί αμαχητί. Αφού μείωσε 2-1, στο κρίσιμο 4ο γκέιμ πέτυχε το μπρέικ για το 2-2 και πήρε ξανά υπέρ της την ψυχολογία.

Η Σαφάροβα από εκεί κι έπειτα έμεινε από ψυχολογικές δυνάμεις και ιδέες με αποτέλεσμα η Σερένα Γουίλιαμς να κυριαρχήσει κι έπειτα από αγώνα δύο ωρών να στεφθεί πρωταθλήτρια για 3η φορά στο γαλλικό Οπεν και να…. βάλει στη ρακέτα της το 20ό αστέρι από τα Grand Slam.

• Η Σερένα Γουίλιαμς έγινε... 20άρα στο Παρίσι (vds+pics)