Νικητής και παγκόσμιος πρωταθλητής ο Χάμιλτον

23.11.2014 17:52

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΡΟΣΜΠΕΡΓΚ, ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ Η MERCEDES

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ αντιμετώπισε προβλήματα, ο Λιούις Χάμιλτον τον πέρασε από την εκκίνηση και κατέκτησε με μεγάλη άνεση τον δεύτερο παγκόσμιο τίτλο της καριέρας του.
Έγραψε ιστορία η Mercedes με 701 βαθμούς!

Ο Λιούις Χάμιλτον επέστρεψε στην κορυφή του κόσμου μετά από έξι χρόνια! Κερδίζοντας το GP του Άμπου Ντάμπι, σε συνδυασμό με τα μηχανικά προβλήματα που άφησαν τον Νίκο Ρόσμπεργκ στην 14η θέση, ο Βρετανός έγινε ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1 για το 2014..

Ο Χάμιλτον πήρε την πρωτοπορία του αγώνα από την εκκίνηση, ξεκινώντας εξαιρετικά, και δεν την έχασε ποτέ. Ο Ρόσμπεργκ τον ακολουθούσε σε απόσταση περίπου 2,5 δευτερολέπτων, αλλά η Mercedes W05 παρουσίασε αρχικά ένα πρόβλημα στο σύστημα ανάκτησης ενέργειας (ERS) και σταδιακά στα φρένα και τον έριξε στις πιο πίσω θέσεις της εξάδας. Στους τελευταίους γύρους το μονοθέσιο έχασε σχεδόν ολοκληρωτικά την ισχύ του, και ο Γερμανός έμεινε στην 14η θέση.

Η Williams αποδείχθηκε εξαιρετικά γρήγορη στη Yas Marina και απείλησε με αξιώσεις τον Χάμιλτον για τη νίκη, με τον Φελίπε Μάσα, όμως ο Βραζιλιάνος και ο Βάλτερι Μπότας περιορίστηκαν στις πλευρικές θέσεις του βάθρου και εξασφάλιζαν μια σχεδόν αδιανόητη τρίτη θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών για τη Williams.

Την πρώτη εξάδα έκλεισαν οι Ντάνιελ Ρικιάρντο, Τζένσον Μπάτον και Νίκο Χούλκενμπεργκ και την δεκάδα οι Σέρχιο Πέρεθ, Σεμπάστιαν Φέτελ και οι δύο Ferrari των Φερνάντο Αλόνσο και Κίμι Ράικονεν.