ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΤΣΣΚΑ 75-81: Πάλεψε, αλλά… υποκλίθηκε ο Ολυμπιακός στην ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη

04.11.2016 01:38
ΤΟΥ ΣΠΥΡΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα στις φετινές διοργανώσεις γνώρισε ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε με 81-75 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΤΣΣΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν να κάνουν μία ακόμα ανατροπή κόντρα στους Ρώσους όμως στο τέλος έπεσαν πάνω στη διαβασμένη ΤΣΣΚΑ που κατάφερε να πάει το παιχνίδι στα μέτρα της και να παραμείνει η μόνη αήττητη ομάδα στη διοργάνωση.

Κόντρα στην πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, έκανε εύκολα το λάθος με την άμυνα προσαρμοσμένη πάνω στον Σπανούλη, ενώ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 16 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε.

Παρόλα αυτά στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πήγε να κάνει την ανατροπή. Με τον Πρίντεζη μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση αλλά και περισσότερη ένταση στην άμυνα, ροκάνισε τη διαφορά, αλλά η ΤΣΣΚΑ φάνηκε πολύ διαβασμένη για να την πάθει ξανά. Ειδικά στην επίθεση του Ολυμπιακού με το σκορ 73-79 στα 22” η άμυνά της ήταν… σεμιναριακή καθώς δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να βρει ούτε μισό εκατοστό για να επιχειρήσει το γρήγορ σουτ που αναζητούσε.

Με τον Σπανούλη ουσιαστικά μοναδικό δημιουργό, τον Λοτζέσκι άποντο και έχοντας πάρει μόλις τρία σουτ σε 20 λεπτά, αλλά και τον Μπιρτς να είναι ο μοναδικός αξιόπιστος ψηλός -ο Ολυμπιακός έπαιξε περισσότερο από 10′ δίχως κλασικό πεντάρι- οι «ερυθρόλευκοι» είχαν έλλειψη λύσεων απέναντι σε μία πολύ γεμάτη ομάδα και αυτό φάνηκε στα 35′ λεπτά του αγώνα που η ΤΣΣΚΑ είχε τον απόλυτο έλεγχο συντηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Μάλιστα ο Ολυμπιακός παρουσίασε για μία ακόμα φορά πρόβλημα στην αντιμετώπιση του πικ εν ρολ με τους ψηλούς του να δυσκολεύονται να ακολουθήσουν τον Χάινς που τελείωσε πολλές από τις πάσες των Ντε Κολό και Τεόντοσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 28-44, 51-66, 75-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 10, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 14 (1), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 26 (2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2), Τεόντοσιτς 10 (2), Όγκουστιν 2, Φριτζόν, Τζάκσον 15 (3), Αντόνοφ 3 (1), Βοροντσέβιτς 11 (2), Χίγκινς 2, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 13.