Ο Ολυμπιακός άλωσε το ΟΑΚΑ, 79-77 τον Παναθηναϊκό

19.11.2016 00:42

Το “πάρε-βάλε” του Σπανούλη στον Πρίντεζη και το “γκολ-φαουλ” του δεύτερου (που δεν μπόρεσε να…χάσει τη βολή όπως του ζητήθηκε από τον πάγκο) 3” πριν το τέλος, έδωσαν στον Ολυμπιακό μια μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού μέσα στο ΟΑΚΑ (79-77). Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 5-3 στη Euroleague και στο 3-0 το σερί τους στο ΟΑΚΑ.

Με τον Βασίλη Σπανούλη να “αποφασίζει” στο τέλος για ένα ακόμη ντέρμπι “αιωνίων”, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού Superfoods (79-77) χάρη σε έμμεσο τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στα 3” για το τέλος. Ποιος έδωσε την ασίστ; Ο Βασίλης Σπανούλης!

Οι “πράσινοι” είχαν την τελευταία επίθεση του αγώνα, για να πάρουν τη νίκη στην εκπνοή, αλλά το τρίποντο -υπό πίεση- που επιχείρησε ο Αντώνης Φώτσης δεν έφτασε ποτέ στον στόχο, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μία πολύ μεγάλη νίκη στο “σπίτι” του “αιωνίου” αντιπάλου, ο οποίος μέχρις απόψε ήταν αήττητος εντός έδρας.

Ο MVP

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, όχι μόνο γιατί έβαλε πολλά μεγάλα καλάθια και έκανε μαεστρικό παιχνίδι ως κύριος εκφραστής των επιθέσεων των “ερυθρολεύκων”, αλλά κυρίως γιατί στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού είχε την οξυδέρκεια να δει τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος “έγραψε” το τελικό σκορ με έμμεσο τρίποντο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στους περσινούς τελικούς στο ΟΑΚΑ, ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό επειδή έβαλε δύο πολύ μεγάλα σουτ τριών πόντων. Αυτή τη φορά χρειάστηκε να πασάρει στον Γιώργο Πρίντεζη, με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού να σκοράρει (στα 3”) για να καθορίσει τον νικητή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός είχε στο πρώτο ημίχρονο μόλις 1 (!) λάθος, κι αυτό στην τελευταία επί της ουσίας φάση του α’ μέρους, όταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά προς τον Έρικ Γκριν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ικανότητα του Ολυμπιακού να εκμεταλλευτεί το πικ εν ρολ ήταν αυτή που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα στα πρώτα του λεπτά. Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Κεμ Μπιρτς έκαναν σμπαράλια την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τη ρακέτα να είναι ως επί το πλείστον άδεια από πράσινες φανέλες και τον σέντερ των “ερυθρολεύκων” να καρφώνει τρεις φορές μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα (6-11 στο 5’02”).

Μόλις οι γηπεδούχοι βρήκαν τον στόχο όμως από την περιφέρεια όμως΄(σ.σ.: είχαν 3/3 τρίποντα σε 1’14” προς το τέλος της περιόδου), τα πράγματα άλλαξαν σημαντικά με το “τριφύλλι” να ισορροπεί την κατάσταση και να φέρνει το παιχνίδι στο “Χ” (23-23) με την ολοκλήρωση της α’ περιόδου. Απόλυτος πρωταγωνιστής; Ο Βασίλης Σπανούλης που είχε 7 πόντους και 5 ασίστ σε αυτό το διάστημα -με τους υπόλοιπους “ερυθρολεύκους” να έχουν μόλις μία τελική πάσα.

Το ότι ο αρχηγός των φιλοξενούμενων πέρασε στον πάγκο ουδόλως απασχόλησε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία βρήκε στο πρόσωπο των Ντάνιελ Χάκετ και Έρικ Γκριν τους συνεχιστές του έργου του. Αμφότεροι σημείωσαν συνεχόμενα σουτ (δύο και τριών πόντων) για να “χτίσουν” το +9 (28-37 στο 15’39”).

Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού

Ήταν ένα εκ των πραγμάτων “ιδιαίτερο” ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό. Νέος προπονητής, πίεση για τη νίκη και ένας αντίπαλος που μετρούσε τρεις σερί νίκες στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε τα πάντα για να καλύψει τα σημαντικά κενά της σε front line και περιφέρεια, δεν είχε τον Τζέιμς Γκιστ που δεν είναι ένας απλός παίκτης της, άντεξε σε πολύ δύσκολες στιγμές στην αναμέτρηση, μα στο τέλος έχασε τη νίκη στις λεπτομέρειες, χάρη σε ένα λάθος του (εξαιρετικού απόψε) Φώτση και μια υποδειγματική επίθεση του Ολυμπιακού που έδειξε συνολικά πιο έτοιμος για ντέρμπι σε αυτή τη φάση της χρονιάς.

Διαβάστε εδώ την ανασκόπηση του δεύτερου φετινού ντέρμπι αιωνίων

0. ΚΡΙΣ ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ (βασικός, 14 πόντοι, 2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, κανένα λάθος σε 35:29)

Έβαλε το πρώτο σουτ της ομάδας του, ένα μακρινό δίποντο μετά από ντρίμπλα! Έβαλε και τρίποντο για το 17-16 που μετέτρεψε το ΟΑΚΑ σε “καμίνι” και στα τέλη της περιόδου έκανε ένα φοβερό μπλοκ στον Σπανούλη. Ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο με 16 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, έπαιξε συνολικά 36 λεπτά, αλλά στο δεύτερο μέρος δεν έκανε τη διαφορά. Συνολικά, συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις και ήταν και πάλι ένας εκ των 2-3 κορυφαίων των “πρασίνων”.

2. ΝΤΕΜΕΤΡΙΣ ΝΙΚΟΛΣ (0 πόντοι, 0/3 σουτ σε 13 λεπτά)

Μετά τα τρία γρήγορα φάουλ στη Μαδρίτη, δεν έπαιξε ξανά. Φαίνεται να πήγε λίγο πίσω στο ροτέισον του Πασκουάλ. Μπήκε στη δεύτερη περίοδο και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, χρεώθηκε με βήματα. Δεν έκανε το παραμικρό στο πρώτο μέρος, ξεκίνησε το δεύτερο με άστοχο λέι-απ, δεν νιώσαμε ποτέ πως ήταν έτοιμος για ντέρμπι σαν αυτό.

3. ΚΕΙ ΣΙ ΡΙΒΕΡΣ (14 πόντοι, 4/5 τρίποντα σε 32 λεπτά)

Είχε ξανά στο μυαλό του τη διείσδυση και όχι το εύκολο σουτ, μπήκε αποφασισμένος από νωρίς και έπαιξε καλές άμυνες μα ήταν πολύ άστοχος. Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με αχρείαστο φάουλ, αλλά είχε πίστη στον εαυτό του και δυο φάσεις αργότερα έβαλε το πρώτο του τρίποντο. Εβαλε και δεύτερο για το 53-55 και συνδέθηκε ξανά με το καλάθι για το 70-71 στο 36′. Ήταν ένα μεγάλο σουτ, που όμως είχε και συνέχεια, καθώς ο Αμερικανός ήταν ο αποδέκτης μιας ψύχραιμης κυκλοφορίας για να γράψει με νέο τρίποντο το 73-71. Πήρε κακή απόφαση όταν αστόχησε με το παιχνίδι στο πόντο, αλλά ένιωθε “ζεστός”, δεν είχε βρει σίδερο μέχρι εκείνο το σημείο και είχε το δικαίωμα να ξαναδοκιμάσει. Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις και είναι άλλος παίκτης σε σχέση με το ξεκίνημα της χρονιάς.

7. ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΠΟΧΩΡΙΔΗΣ

Έπαιξε μόλις ένα λεπτό και δεν μπορεί να κριθεί.

8. ΠΑΤ ΚΑΛΑΘΗΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Τσάβι Πασκουάλ.

9. ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ (βασικός, 13 πόντοι, 4/7 σουτ, 8 ριμπάουντ σε 28 λεπτά)

Ξεκίνησε στη θέση του τραυματία Τζέιμς Γκιστ, άργησε να πάρει το πρώτο του σουτ, αλλά όταν το έκανε έβαλε τρίποντο για να ενθουσιάσει το κοινό. Έμπειρος από τέτοιους αγώνες, βοήθησε και πάλεψε σε κάθε φάση και στα τέλη της τρίτης ισοφάρισε στο 61-61. Δυο λεπτά πριν το φινάλε έβαλε το 300ο του τρίποντο στη διοργάνωση για το 76-72 που οδήγησε σε τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου, έκανε ένα εύκολο λάθος που οδήγησε στην ισοφάριση (76-76) από τον Πρίντεζη, μα έδωσε πολύ περισσότερα πράγματα από όσα έδινε μέχρι στιγμής στη διάρκεια της χρονιάς. Δεν περιμέναμε κάτι λιγότερο από εκείνον, ειδικά σε ένα ντέρμπι σαν αυτό απέναντι στον Ολυμπιακό που λατρεύει να αντιμετωπίζει.

11. ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ (9 πόντοι, 3/4 δίποντα, 3/4 βολές σε 16 λεπτά)

Πίεσε από το πρώτο δευτερόλεπτο που μπήκε στο ματς, έβαλε ένα καλάθι αλλά δεν είχε συνέπεια και συνέχεια. Δεν τον πήρε όμως από κάτω και στην τελευταία φάση της τρίτης περιόδου σκόραρε ένα αλά… Σπανούλη λέι-απ με ταμπλό, αφού στάθηκε στον αέρα. Μπορούσες να καταλάβεις πως ήθελε σαν τρελός να πατήσει το γκάζι μέχρι το πάτωμα και πέτυχε κι άλλο πολύ πολύ δύσκολο καλάθι για το 67-67. Ανεβασμένος, σε μια περίοδο που χρειάζεται “ενέσεις” αυτοπεποίθησης και πρέπει να βοηθήσει στο σκοράρισμα.

12. ΤΖΕΙΜΣ ΦΕΛΝΤΕΙΝ (βασικός, 3 πόντοι με 1/6 σουτ σε 27 λεπτά)

Αστόχησε στην πρώτη του προσπάθεια, αστόχησε και στη δεύτερη, έβαλε όμως με την τρίτη το σουτ που έδωσε στον Παναθηναϊκό το πρώτο του προβάδισμα. Ήταν οι μοναδικοί του πόντοι σε 17:24 στο πρώτο μέρος. Ήταν και οι μοναδικοί του πόντοι στην αναμέτρηση. Αρνητικός, μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στη Μαδρίτη που συνδυάστηκε με δυο ατομικά ρεκόρ, αλλά και ένα λάθος που ενδεχομένως να έκρινε την αναμέτρηση με την Ρεάλ.

15. ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ

20. ΜΙΧΑΛΗΣ ΛΟΥΝΤΖΗΣ

29. ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΟΥΡΟΥΣΗΣ (8 πόντοι, 2/4 σουτ, 3 ριμπάουντ σε 13 λεπτά)

Δεν του “βγήκε” καλά το παιχνίδι όταν πάτησε παρκέ, όμως σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του και όταν ο Ολυμπιακός πήγε να ξεφύγει, ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο για το 34-39. Έφθειρε τους αντιπάλους του, πολέμησε, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν άφαντος, έπαιξε ελάχιστα και δεν πήρε ευκαιρίες.

33. ΝΙΚ ΚΑΛΑΘΗΣ (βασικός, 16 πόντοι, 5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0 ριμπάουντ, 9 ασίστ σε 33 λεπτά)

Έδειξε να δυσκολεύεται απέναντι στον Παπανικολάου, όταν όμως τον είδε να φορτώνεται με δυο φάουλ, τον πήγε μέχρι μέσα και σκόραρε με ταμπλό. Πολύ ισορροπημένος,  μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και κέρδισε σε δυο διαδοχικές φάσεις τον Σπανούλη, κέρδισε ακόμη και τον Μπιρτς που τον κυνήγησε μανιασμένα. Στα 27 δευτερόλεπτα είχε 1/2 βολές για το 77-76, έπαιξε και πάλι σχεδόν σε όλο το ματς, έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, δεν πήρε ριμπάουντ, αλλά ήταν μαζί με τους Ρίβερς και Σίνγκλετον οι τρεις που διακρίθηκαν σε μια βραδιά που ήταν εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολη για τον Παναθηναϊκό. Χρειάζεται βοήθεια, θα είναι άλλος παίκτης όταν βρεθεί στο πλευρό του ένας ακόμη “κοντός”.

Twitter @harris_stavrou

__________________________________________________

Αυτό αποτέλεσε άλλωστε τη βάση για το +8 (39-47) του ημιχρόνου, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να το ολοκληρώνει με 16 πόντους (με 1/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές) και 5 ασίστ σε 15’13” παρουσίας στο παρκέ. Παρεμπιπτόντως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν μόλις 1 (!) λάθος μέχρι την ανάπαυλα. Όσο για τον Παναθηναϊκό; Οι Κρις Σίνγκλετον (10π.) και Γιάννης Μπουρούσης (8π.) είχαν σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας τους, αλλά δεν “πόνεσαν” επί της ουσίας την αντίπαλη άμυνα.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε αισθητά την αμυντική του συμπεριφορά, καταφέρνοντας να βγάλει τον Βασίλη Σπανούλη από τον ρυθμό του αγώνα. Γι αυτό -και με τους Κέι Σι Ρίβερς και Κρις Σίνγκλετον να σκοράρουν από μακριά- οι “πράσινοι” βρήκαν τον τρόπο να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά και να πλησιάσουν σε απόσταση βολής (53-55 στο 25’32”). Κι όχι μόνο αυτό, αλλά ολοκλήρωσαν την περίοδο όντες μπροστά στο σκορ (63-61) χάρη σε καλάθι του Νίκου Παππά σχεδόν με την εκπνοή.

Διαβάστε εδώ την κριτική των παικτών του Ολυμπιακού

Το EuroLeague Greece αναλύει την εμφάνιση των 11 παικτών που χρησιμοποίησε ο Σφαιρόπουλος στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Χαρακτήρα σπουδαίας, όχι μεγάλης ομάδας, έδειξε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής της EuroLeague με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Οι Πειραιώτες “επιβίωσαν” σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα και πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους (79-77) στο συγκεκριμένο γήπεδο που ήταν για εκείνους εφιαλτικό επί σειρά ετών, με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει φανταστική εμφάνιση, τον Γιώργο Πρίντεζη να τον ακολουθεί και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ-φάουλ και 2-3 ακόμη να έχουν καθοριστική συμβολή. Το EuroLeague Greece βάζει τους 11 αθλητές που χρησιμοποίησε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στο μικροσκόπιό του και σχολιάζει την απόδοσή τους σε ένα ντέρμπι που μας έκοψε την ανάσα και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (4 πόντοι, 2/4 σουτ σε 19 λεπτά συμμετοχής)

Μπήκε στο ματς στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ακούμπησε τη μπάλα μετά από πέντε λεπτά, πήρε το πρώτο του σουτ και το έβαλε από τα έξι μέτρα. Λίγες φάσεις μετά, ζητούσε επίμονα μια πάσα, την πήρε και έβαλε μακρινό δίποντο από τη γωνία. Σε δέκα λεπτά, δεν βρήκε άλλη ευκαιρία. Έπαιξε λίγο στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (βασικός, 8 πόντοι, 4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ σε 22 λεπτά)

Έβαλε το πρώτο καλάθι του ντέρμπι και μάλιστα με χουκ, κίνηση που δεν μας έχει συνηθίσει. Συνέχισε με παλικαρίσιο τελείωμα κοντά στο καλάθι μετά από πολύ ψηλή πάσα του Σπανούλη. Έβαλε και τρίτο καλάθι, κάρφωμα από νέα ασίστ του “Kill-Bill”. Ξανακάρφωσε για το 6-11 (είχε ήδη οκτώ πόντους) και έδωσε τη θέση του στους αναπληρωματικούς του. Δεν βρήκε ρυθμό στο δεύτερο μέρος, μα είχε κάνει τη δουλειά του.

4. ΠΑΤΡΙΚ ΓΙΑΝΓΚ (0 πόντοι, 1 μπλοκ σε 8 λεπτά)

Ήταν ο δεύτερος σέντερ στο ροτέισον του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που τον προτίμησε από τον Μιλουτίνοφ κι ας ταίριαζε (ενδεχομένως) περισσότερο ο Σέρβος στον Μπουρούση. Σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο είχε ένα άστοχο σουτ και ένα μπλοκ. Δεν μπήκε στο ματς.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (7 πόντοι με 3/6 σουτ σε 17 λεπτά)

Σε εννέα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, δυο φορές βρήκε σίδερο από την περιφέρεια. Την τρίτη ευκαιρία, δεν την πέταξε στα σκουπίδια και με “κρύο αίμα” έγραψε το 63-67 στο 32′ πριν βάλει ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό στο 35′. Καθοριστικά τα δυο καλάθια του για να “επιβιώσουν” οι Πειραιώτες στο ΟΑΚΑ.

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (βασικός, 22 πόντοι, 3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ασίστ, 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής)

Είχε στο μυαλό του τη δημιουργία, να βάλει τους συμπαίκτες του στο ματς, εκμεταλλεύθηκε τον σούπερ αθλητικό Μπιρτς κι όταν εκείνος κουράστηκε, άρχισε να σκοράρει. Επτά πόντους έβαλε στο δεκάλεπτο και μοίρασε και πέντε ασίστ. Σκόραρε τρίποντο για το 28-37 όταν οι “πράσινοι” κόλλησαν στο σκριν του Μιλουτίνοφ και ένα λεπτό μετά έβαλε κι άλλο για το 34-42. Και δεν σταμάτησε εκεί. Πέτυχε και τέταρτο για το 35-45, με αποτέλεσμα να φτάσει τους 16! Σκόραρε όμορφο λέι-απ για το 48-53, σε μια στιγμή που το ΟΑΚΑ είχε πάρει φωτιά, έβαλε κι άλλο ζόρικο καλάθι για το 67-71. Έφτασε τους 20 για μόλις δεύτερη φορά στην καριέρα του στο συγκεκριμένο γήπεδο. Στο 76-72 κέρδισε φάουλ και είχε 2/2 βολές, πριν πάρει τη μπάλα στην τελευταία επίθεση, κλείσει τα αυτιά του, διεισδύσει και δώσει έτοιμο καλάθι στον Πρίντεζη που έβαλε κατά λάθος και τη συμπληρωματική βολή για το τελικό 77-79.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (0 πόντοι σε 8 λεπτά)

Πάλεψε με τρομερό πάθος απέναντι στον Μπουρούση κι ας χρησιμοποιήθηκε αυτή τη φορά ως τρίτος σέντερ. Έδωσε εκπληκτική ασίστ στον Πρίντεζη λίγο πριν το ημίχρονο και δεν προσέφερε κάτι περισσότερο από μάχες στην άμυνα.

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (βασικός, 16 πόντοι, 6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα σε 23 λεπτά)

Στο πρώτο του οκτάλεπτο, πήρε μόλις ένα δίποντο και το έβαλε. Ο τρόπος με τον οποίο έπαιξε ο Ολυμπιακός, η αυτοπεποίθηση που είχαν οι “κοντοί” του, έκαναν τον Πρίντεζη κατά κάποιο τρόπο “ρεζέρβα” στο πρώτο μέρος. Είχε διαφορετικό ρόλο στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και “πλήγωσε” την άμυνα του Παναθηναϊκού, πριν σκοράρει και τρίποντο για το 53-58 σε μια εκκωφαντική ατμόσφαιρα. Ισοφάρισε (76-76) με εκπληκτική προσπάθεια και πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα τρία δευτερόλεπτα μετά τη μαγική ασίστ του Σπανούλη. Έβαλε κατά λάθος και τη συμπληρωματική βολή, τραβούσε τα μαλλιά του, αλλά δεν έγινε… μοιραίος. Έγινε ο άνθρωπος που μαζί με τον “Kill Bill” καθάρισε τον αγώνα.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 2 πόντοι, 1/3 σουτ σε 14 λεπτά)

Ξεκίνησε πάνω στον Καλάθη και έκανε δυο γρήγορα φάουλ στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Βγήκε δυο λεπτά μετά και δεν επέστρεψε μέχρι το ημίχρονο. Ξεκίνησε στην τρίτη περίοδο, ήταν συγκεντρωμένος, γλίτωσε μια κατοχή και σκόραρε για το 43-51. Ήταν το μοναδικό του καλάθι, σε μια αναμέτρηση στην οποία είχε πολύ συγκεκριμένους ρόλους. Να κυνηγήσει στην άμυνα, να βάλει το κορμί του στη φωτιά, να πολεμήσει.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 3 πόντοι, 1/4 τρίποντα σε 18 λεπτά)

Ξεκίνησε με πολύ άστοχο ελεύθερο τρίποντο και στην επόμενη φάση βρήκε ξανά σίδερο από τα 6μ.75. Πήρε και τρίτη προσπάθεια και αυτή την φορά, ευστόχησε. Έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει, έπαιρνε αυτό που του έδινε η αντίπαλη άμυνα. Στο υπόλοιπο που αγωνίστηκε, δεν έδωσε κάτι πέρα από μερικές καλές προσωπικές άμυνες.

23. ΝΤΑΝΙΕΛ ΧΑΚΕΤ (11 πόντοι, 2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα σε 20 λεπτά)

Έπεσε πάνω στον… φίλο του, τον Νίκο Παππά, δυσκολεύτηκε στο μαρκάρισμά του, αλλά έβαλε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 23-30 στο 12′ και συνέχισε με μακρινό δίποντο για το +9. Στα τέλη της τρίτης περιόδου πέτυχε ένα εκπληκτικά δύσκολο τρίποντο με τον Μπουρούση να κρέμεται πάνω του και έφτασε τους δέκα πόντους σε δέκα λεπτά! Στο -2 είχε 1/2 βολές, συνολικά ήταν εξαιρετικός.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (6 πόντοι, 2/3 τρίποντα σε 23 λεπτά)

Επέστρεψε στον πάγκο (δεν ήταν βασικός όπως με τη Μπαρτσελόνα), μπήκε στα τέλη της 1ης περιόδου και έβαλε τρίποντο από την αριστερή γωνία. Το επόμενο καλάθι του ήταν στην πρώτη φάση του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν σκόραρε και πάλι από την περιφέρεια για το 63-64. Αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο με το σκορ στο 76-76, αλλά πήρε τη μπάλα στο τέλος της επίθεσης και δεν ευθύνεται για το εκτός ισορροπίας σουτ.

27. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥ

Ο μοναδικός που δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

_______________________________________________

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό μπρα ντε φερ στα τελευταία μέτρα του, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στο +4 (67-71) στα μισά της δ’ περιόδου, αλλά αυτό δεν σήμαινε αυτόματα πως ήταν κοντά στη νίκη. Γιατί; Τρία τρίποντα μέσα σε περίπου δύο λεπτά από τους Κέι Σι Ρίβερς (2) και Αντώνη Φώτση (μετά από ασίστ του πρώτου) έδωσαν στον Παναθηναϊκό το +4 (76-72 στο 37’44”) έδωσαν στο “τριφύλλι” το δικαίωμα να πιστεύει πως η νίκη θα καταλήξει στη δική του πλευρά.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τους Βασίλη Σπανούλη (2/2 βολές) και Γιώργο Πρίντεζη (με χουκ) για να προκύψει νέα ισοπαλία (76-76 στο 38’38”). Στα 25.4” ο Νικ Καλάθης έδωσε το προβάδισμα στους “πράσινους” με 1/2 βολές, για να ακολουθήσει το έμμεσο τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη, με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού βέβαια να βάζει τη συμπληρωματική βολή… κατά λάθος, αν κρίνουμε από την αντίδρασή του.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα (με 3” για το τέλος), οι “πράσινοι” δεν βρήκαν τον στόχο με τον Αντώνη Φώτση να κάνει airball στο σουτ που θα άλλαζε τα δεδομένα. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφυγε για τρίτη φορά από το ΟΑΚΑ με τη νίκη στις αποσκευές του (σ.σ.: μετά το 2/2 στους περσινούς τελικούς), με 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-47, 63-61, 77-79.

ΠαναθηναϊκόςSuperfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14, Νίκολς, Ρίβερς 14, Μποχωρίδης, Φώτσης 13, Παππάς 9, Φελντέιν 3, Μπουρούσης 8, Καλάθης 16.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 4, Μπιρτς 8, Γιανγκ, Παπαπέτρου 7, Σπανούλης 22, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Χάκετ 11, Λοτζέσκι 6.