ΠΑΟΚ – Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ 6-0

24.07.2015 00:12

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε τη Λοκομοτίβα με 6-0 στην Τούμπα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των προκριματικών του Europa League. Μέσα σε 30 λεπτά σκόραρε τέσσερις φορές και με το τελικό 6-0 έδειξε τον πιο… σ-έξι εαυτό του…

Επιμέλεια: Θάνος Δημάτσας

Γκολ με το τσουβάλι

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ο ΠΑΟΚ άρχισε να πιέζει ψηλά τους παίκτες της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ και το γκολ δεν άργησε να έρθει. Συγκεκριμένα, στο 3′ η μπάλα στρώθηκε στον Λούκας και με εξαιρετικό τρόπο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει τους Κροάτες, με το 2-0 να έρχεται ύστερα από τέσσερα λεπτά. Στο 7′ ο Λούκας από σκόρερ έγινε πασέρ και ο Μακ που ήταν ο δέκτης της πάσας του Ισπανού και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Μετά το 2-0 ο ΠΑΟΚ πήγε να χαλαρώσει κάπως, η Λοκομοτίβα προσπάθησε να βγει μπροστά, όμως ο Πέλκας στο 14′ τριπλασίασε τα τέρματα για τον ΠΑΟΚ και έβαλε τέλος στα όνειρα των Κροατών.

Κέρδισαν χώρο οι παίκτες της Λοκομοτίβα

Όπως ήταν απολύτως φυσιολογικό, ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε να παίζει για ένα ημίχρονο με το πόδι στο γκάζι και στου δρόμου τα μισά χαλαρωσε κάπως με αποτέλεσμα να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο η ομάδα από την Κροατία, χωρίς όμως να μπορεί να εκμεταλλευτεί αυτό το κενό διάστημα του Δικέφαλου του Βορρά.

Επέστρεψε στα γκολ

Το «νεκρό» διάστημα του ΠΑΟΚ δεν κράτησε για πάρα πολύ, καθώς στο 34′ ο Κίτσιου ύστερα από σόλο, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0 του ΠΑΟΚ και με αυτό το σκορ έκλεισε το ημίχρονο στην Τούμπα, ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα υπήρξε και τάιμ άουτ για να δροσιστούν οι παίκτες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε με το ίδιο τέμπο, όπως στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν χρειάζονταν να το πράξει, αφού το 4-0 δεν είναι εύκολο να ανατραπεί. Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει ότι οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να σκοράρουν. Βοήθησε σε αυτό και ο κεντρικός αμυντικός της Λοκομοτίβα που στο 57′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μακ στο 81′ ύστερα από πάσα του Κίτσιου.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Κίτσιου, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κάτσε, Τζιόλης (46΄ Μαντουρο), Πέλκας, Λούκας (82΄ Μυστακίδης), Μακ. Κουλούρης (60΄ Ρατς)

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ: Ζελένικα, Μπαρτόλετς, Μρτσέλα, Πρένγκα (25΄ Μίσιτς), Μπρούσιτς, Λέκο (46΄ Ντολεζαλ), Μπεγκόνια, Αντριάσεβιτς, Μάριτς (56΄ Τσαπάν) Σόβσιτς, Κόλαρ

Το κλειδί του ματς: Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο παιχνίδι με την Λοκομοτίβα, είχε και αγωνιστική ταυτότητα, είχε αγωνιστικό πλάνο, είχε θέληση και το σημαντικότερο είχε τρόπο για να πετύχει τον στόχο του. Έβγαλε πίεση από το πρώτο λεπτό, είχε ταχύτητα, είχε κυκλοφορία της μπάλας και έξι γκολ. Από την άλλη πλευρά η Λοκομοτίβα, παρασύρθηκε από την εικόνα του ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι και την πάτησε, όπως μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα.