ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 72-88 «Μισός» αλλά καταιγιστικός ο Ολυμπιακός!

17.03.2015 02:30

ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΩΤΑΚΗ

Άμεση και εμφατική αντίδραση από τον Ολυμπιακό μετά την κακή ήττα από τη Φενέρμπαχτσε και παρά τις απουσίες των Σπανούλη, Πέτγουεϊ, Τσαϊρέλη και Κατσίβελη. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πραγματοποίησε φοβερή εμφάνιση στην Πυλαία, επικρατώντας πολύ εύκολα του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, μπροστά σε περίπου 4,5 χιλιάδες κόσμο.

Πρίντεζης (14π., ), Λοτζέσκι (15π., 7 ριμπ., 4 ασίστ), Λαφαγέτ (14π.) και Ντάρντεν (11π., 4 ριμπ.) επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις.

Πάντως για τον Αμερικανό γκαρντ προέκυψε πρόβλημα τραυματισμού καθώς γύρισε τον δεξιό του αστράγαλο στο τέταρτο δεκάλεπτο, πατώντας πάνω σε πόδι αντιπάλου. Εν συνεχεία του τοποθετήθηκε πάγος ενώ δεν μπορούσε να πατήσει καλά το πόδι του.

Φοβερά ποσοστά για τους Πειραιώτες με 9/19 τρίποντα (47%) και 26/41 δίποντα (63%) ενώ μοίρασαν και 19 ασίστ.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ ήταν κακό στο μεγαλύτερο διάστημα. Ηταν πολύ άστοχος (23/51 σουτ εντός παιδιάς) και στατιστικός και δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι παραπάνω. Η διαφορά θα ήταν μάλιστα μεγαλύτερη αν οι ασπρόμαυροι δεν είχαν σουτάρει 31 βολές, βάζοντας τις 23.

Τραυματίας με διάστρεμμα αποχώρησε στο 4ο δεκάλεπτο ο Λαφαγέτ

«Μαγικό» πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός. Με «όπλο» μια φοβερή άμυνα (σ.σ. ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο) που αποδιοργάνωσε εντελώς τον ΠΑΟΚ και έναν Πρίντεζη που ήταν ασταμάτητος στην πρώτη περίοδο (11π.) επέβαλε την απόλυτη κυριαρχία του.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν 48 πόντους, με 15/21 δίποντα και 5/10 τρίποντα, υποχρεώνοντας τον δικέφαλο να σουτάρει με το τραγικό 9/29 σουτ εντός παιδιάς!

Οι Πειραιώτες επέβαλλαν τον γνωστό γρήγορο ρυθμό τους, δημιουργώντας πρόβλημα στις αργές περιστροφές της αντίπαλης άμυνας, ενώ πλην του Πρίντεζη σπουδαίες λύσεις από την περιφέρεις πρόσφεραν οι Λοτζέσκι και Ντάρντεν.

«Μισός» αλλά καταιγιστικός ο Ολυμπιακός!

Ετσι η ομάδα του Σφαιρόπουλος προηγήθηκε στο 6′ με 7-20(!), ενώ στο 16′ σημειώθηκε η μεγαλύτερη διαφορά όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο με το +19(24-43).

Εξαιρετική αντίδραση στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και περιορίζοντας τον ρυθμό του Ολυμπιακού μπόρεσε να μειώσει στους 12 (40-52) δείχνοντας κάποια σημάδια ανάκαμψης.

Όμως ο Ολυμπιακός απόψε ήταν σε εξαιρετική ημέρα. Ο Σφαιρόπουλος έκανε πολύ διαχείριση στους παίκτες του που είχαν φορτωθεί με φάουλ, ενώ όποιος ήταν στο παρκέ πρόσφερε είτε σε κάποιο τομέα της στατιστικής. Είναι χαρακτηριστικό ότι άπαντες που βρίσκοντας στην αποστολή έπαιξαν έστω και λίγο, ενώ μόνο οι Αγραβάνης και Χριστοδούλου δεν σκόραραν.

Γρήγορα μπήκε «φρένο» στις διαθέσεις του ΠΑΟΚ με τον Ντάρντεν να εκτοξεύει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 21 πόντους (47-68) με περίπου 1,5 λεπτό για το τέλος του δεκαλέπτου.

Ετσι η τελευταία περίοδος απέκτησε ουσιαστικά τυπική σημασία. Ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να παίζει όσο χρειάζεται για να μην απειληθεί και τον ΠΑΟΚ να δέχεται ότι η κατάσταση δεν αλλάζει.

Ο Μάντζαρης με βολές έκανε το σκορ 82-65 με 1.5 λεπτό για το τέλος με το τελικό 88-72 να έρχεται φυσιολογικά.

*Να σημειώσουμε ότι στο 23′ είχαμε προσωρινή διακοπή για περίπου 5 λεπτά, καθώς οι οπαδοί του ΠΑΟΚ έριξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 34-48, 53-70, 72-88

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 19 (1), Λιάπης 2, Κάρτερ 15 (2), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6, Όντουμ 10, Βον 3, Σιναντίνοβιτς 2, Χαριτόπουλος 6, Σαλούστρος 4.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5, Ντάνστον 6, Ντάρντεν 11 (1τριπ, 4ριμπ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 9 (1τριπ, 7ασ), Λαφαγιέτ 13 (2), Λοτζέσκι 15 (2τριπ, 7ριμπ, 4ασ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 14 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 7 (1τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Καββαδάς 2.