Στους ομίλους με «τριάρα» στη Ρώμη η Πόρτο!

24.08.2016 03:18

Τεράστια πρόκριση στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League, πήρε η Πόρτο, που επικράτησε με 3-0 μέσα στην Ρώμη της Ρόμα (σ.σ. 1-1 το πρώτο ματς)! Οι Ιταλοί πλήρωσαν δύο ανόητες αποβολές παίζοντας με εννέα παίκτες από το 51′! Την πρόκριση στους ομίλους εξασφάλισαν ακόμη οι Σέλτικ, Μονακό, Λουντογκόρετς και Λέγκια Βαρσοβίας. Δείτε εδω το live του Champions League.

Τα πράγματα για την Ρόμα… στράβωσαν από νωρίς, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό η Πόρτο άνοιξε το σκορ, χάρη σε κεφαλιά του Φελίπε. Η κατάσταση ωστόσο για την ομάδα του Κώστα Μανωλά (σ.σ. αγωνίστηκε σε όλο το ματς) έγινε ακόμη δυσκολότερα στο 39′ όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ντε Ρόσι με απευθείας κόκκινη κάρτα (σ.σ. πάτησε τον Μαξι Περέιρα)!

Ωστόσο, τα όνειρα των Ρωμαίων για είσοδο στους ομίλους του Champions League έλαβαν οριστικά τέλος στο 51ο λεπτό. Τι συνέβη τότε; Ακόμη μια αποβολή, αυτή τη φορά του Εμερσον, επίσης δικαιότατη για «δολοφονικό» μαρκάρισμα στον Κορόνα.

Η Ρόμα τα έδωσε όλα για να φτάσει στην ισοφάριση και δημιούργησε κάποιες φάσεις, όμως στο 73′ ο Λαγιούν, με πλασέ στην αντεπίθεση έκανε το 2-0 και «σφράγισε» οριστικά μια μεγάλη πρόκριση για τους «δράκους». Στο 75′ ήρθε και το 3-0 για τους φιλοξενούμενους με εξαιρετικό σουτ του Κορόνα!

Ρόμα: Στσέζνι, Ζουάν, Πέρες, Μανωλάς, Ναϊνγκολάν, Παρέδες (42′ Έμερσον), Στρούτμαν, Ντε Ρόσι, Περότι (86′ Ζέρσον), Τζέκο (59′ Ιτούρμπε), Σαλάχ.
Πόρτο: Κασίγιας, Περέιρα (45′ Λαγιούν), Μαρκάνο, Άλεξ, Φελίπε, Χερέρα, Αντρέ, Ντανίλο, Οτάβιο (57′ Ολιβέιρα), Σίλβα (66′ Άντριαν), Κορόνα.