Χανιά – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

21.01.2015 16:59

ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΣΤΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ

«Βόλτα» στα Χανιά έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα! Ο «Άγιαξ» κέρδισε εύκολα 1-2 τους Κρητικούς και έκανε τυπική διαδικασία την ρεβάνς των Ζωσιμάδων!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν το φαβορί της αναμέτρησης και οι Ηπειρώτες το απέδειξαν. Παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη πήραν από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του αγώνα και με τον Σαπαλίδη ξεκίνησαν να απειλούν την εστία του Σικαλιά. Δύο φορές ο Σαπαλίδης έφτασε κοντά στο γκολ (16′-23′) αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι το μόνο που είχαν να αντιπαραθέσουν ήταν ένα σουτ του Οικονομόπουλου το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Σωτηρίου.

Ανέβασε ταχύτητα και γκολ

Μετά το 20λεπτο ο ΠΑΣ πήρε και άλλα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε το γκολ με μεγαλύτερη ένταση αρχικά με τον Γιάκο το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Σικαλιάς και στη συνέχεια με τον Σαπαλίδη ο οποίος σημάδεψε το δεξί δοκάρι των γηπεδύχων. Το γκολ ήταν θέμα χρόνου για τους φιλοξενούμενους και αυτό δεν άργησε να έρθει. Στο 37′ ο Ναδάλες από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Κρητικός που ακολουθούσε την φάση από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα του «Άγιαξ».

Ξεκάθαρη διαφορά

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη με τα Χανιά ανήμπορα να απειλήσουν τον ΠΑΣ ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με στόχο να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τους γηπεδούχους και ροκάνισαν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα το χρόνο και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 65′ δεν υπήρξε σουτ προς τις εστίες. Ο ΠΑΣ όμως ήθελε να ξεμπερδέψει με την υπόθεση-πρόκριση από τον πρώτο αγώνα και στο 68′ σε φάση διαρκείας ο Ακόστα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αφού πρώτα ο Γιάκος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.
Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο γκολ της τιμής στο 89′ με ωραίο γυριστό σουτ του Σούκια.