ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ 2-3, από 2-0… Ήττα και προβληματισμός (vid)

30.03.2016 00:01

Με τον Σκίμπε να επιμένει στο 3-5-2 και να βάζει νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, η εθνική ομάδα προβλημάτισε, αλλά προηγήθηκε με 2-0 στο μισάωρο της Ισλανδίας, στο δεύτερο φιλικό της τεστ στο «Καραϊσκάκης». Τελικά όμως, κατάφερε να ηττηθεί με 3-2, αλλά στα σημαντικά της βραδιάς το χειροκρότημα του κόσμου.

Απέναντι σε μια ομάδα που θα είναι το καλοκαίρι στη Γαλλία για το Euro, η «γαλανόλευκη» είχε λίγες καλές στιγμές στην επίθεση (δύο γκολ, δύο δοκάρια), αλλά στην άμυνα υπήρχε ασυνεννοησία της τριάδας με τον τερματοφύλακα, υπήρχαν τεράστια κενά μεταξύ των γραμμών και σε ένα ακόμα παιχνίδι κακές αντιδράσεις στα στημένα των αντιπάλων.

Τρία γκολ και τρία δοκάρια

Η Ισλανδία είχε δοκάρι μόλις στο 4′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάλφρεντσον από τα δεξιά. Το 1-0 έγινε στο 19′ με το κερδισμένο πέναλτι από τον Τοροσίδη και την εύστοχη εκτέλεση του Φορτούνη. Ο άσος του Ολυμπιακού πέτυχε και το δεύτερο γκολ της εθνικής, στο 31′, έπειτα από λάθος διώξιμο του Ίνγκασον σε σέντρα του Τοροσίδη. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ και ο Τράουστασον, αφού πρώτα έχασε μεγάλη ευκαιρία, στο 34′ εκμεταλλεύτηκε λάθος διώξιμο του Οικονόμου και με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-1. Μέχρι να βγει το ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Πρώτα η Ελλάδα με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Καρέλη σε υπέροχη μπαλιά του Φορτούνη (43′) και δύο λεπτά αργότερα οι Ισλανδοί με το σουτ του Τράουστασον. Η ελληνική ομάδα είχε 2 γκολ και 1 δοκάρι σε τρεις τελικές και η Ισλανδία 1 γκολ και 2 δοκάρια σε 7 τελικές στο πρώτο 45λεπτο.

«Κατήφορος» στο δεύτερο μέρος

Μόλις στο τρίτο λεπτό του β’ μέρους, ο Τζιόλης είχε κεφαλιά στο δοκάρι σε εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη και χάθηκε η ευκαιρία για ένα τρίτο ελληνικό γκολ. Μέχρι το 60′, η εθνική πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, για να ακολουθήσει… κατηφόρα, με τους Ισλανδούς να είναι πολύ καλύτεροι στο χορτάρι και να φτάνουν στην ανατροπή. Στο 70′ ήρθε η ισοφάριση όταν Σίγκουρτσον εκτέλεσε το φάουλ, ο Ίνγκασον πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Καπίνο. Ένα λεπτό μετά ο Μπόντβαρσον σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 78′ «νικήθηκε» από τον Καπίνο. Όμως, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να αποκρούσει την κεφαλιά του Σίγκτορσον στο 82′, με την οποία έγινε το 3-2. Ο Καπίνο σταμάτησε τον Γκούντμουνσον στο 84′ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Ισλανδούς να έχουν κατοχή μπάλας, να έχουν διπλάσιες τελικές και να παίρνουν μια δίκαιη νίκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 19′ πεν., 31′ Φορτούνης – 34΄Τράουστασον, 70′ Ίνγκασον, 82′ Σίγκτορσον

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 76′ Σταφυλίδης – 18′ Χάλφρεντσον, 56′ Μπ. Μπιάρνασον

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαβιέ Εστράδα Φερνάντεθ

ΕΛΛΑΔΑ (Σκίμπε): Καπίνο, Μόρας, Οικονόμου, Σιόβας (81′ Τζαβέλλας), Τζιόλης, Σταφυλίδης, Φορτούνης (77′ Ταχτσίδης), Τοροσίδης (77′ Πέτσος), Χολέμπας, Καρέλης (46′ Διαμαντάκος), Παπάζογλου (46′ Βέλλιος)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Λάγκερμπακ, Χάλγκριμσον): Κρίστινσον (46′ Χάλντορσον), Σέβαρσον, Χέρμανσον, Ίνγκασον, Γκούντμουντσον, Μπόντβαρσον (83′ Φινμπόγκασον), Γκούναρσον (46′ Μπ. Μπιάρνασον), Χάλφρεντσον (46′ Σίγκουρντσον), Κιάρτανσον (61′ Σίγκτορσον), Τράουστασον (46′ Ε. Μπιάρνασον), Σκούλασον

——————————–

μ/μ: Απουσίαζαν βασικότατοι παίκτες… Μανωλάς, Μήτρογλου, Σάμαρης, Παπασταθόπουλος, Κ.Παπαδόπουλος, Καρνέζης κλπ… ενώ αρκετοί από αυτούς που έπαιξαν σήμερα δεν αξίζουν να παίζουν ούτε και στον…Πανθρακικό (συγγνώμη από την συμπαθέστατη ομάδα)!