Η Εθνική δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι… Νέα ήττα από την Βόρεια Ιρλανδία, με σκορ 3-1

09.10.2015 00:06

Η Εθνική δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Νέα ήττα για τους παίκτες του Τσάνα, από την Βόρεια Ιρλανδία, με σκορ 3-1, με την οποία «σφράγισε» την πρόκρισή της στο Euro 2016.

Με μεγαλύτερη διάθεση από άλλα παιχνίδια αλλά σε ένα ακόμα πρώτο 45λεπτο όπου της έλειπε το… κάτι, η Εθνική μας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο να κάνει το παιχνίδι της. Αυτό μόνο εύκολο δεν ήταν αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν και πιο δυνατά και πιο… ουσιαστικά.

Το 1-0 από τον Ντέιβις έβαλε στη θέση του οδηγού τους γηπεδούχους, την στιγμή που φάνηκε να… κόβονται τα πόδια των Ελλήνων παικτών. Μετά το σοκ του γκολ τα δεδομένα άλλαξαν, η Εθνική μας πίεσε περισσότερο, έφτασε και πάτησε την περιοχή της ΜακΓκόβερν και στις καθυστερήσεις είχε και δοκάρι με τον Μήτρογλου, όπου θα μπορούσε να ισοφαρίσει.
Κι όμως, η Εθνική τα κατάφερε και το δεύτερο ημίχρονο ήταν χειρότερο από το πρώτο. Η Εθνική με παιδική αντίδραση στην άμυνα, δέχτηκε πολύ γρήγορο γκολ από τον Μαγκέινς και το 2-0 έγειρε (ειδικά με την εικόνα των διεθνών μας) την πλάστιγγα υπέρ της Β. Ιρλανδίας.

Σα να μην έφτανε αυτό ήρθε και τρίτο γκολ, πάλι από τον Ντέιβις, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στους γηπεδούχους, οι οποίοι παράλληλα «σφράγιζαν» την πρόκριση στα τελικά του Euro 2016. Το μόνο που κατάφερε το σύνολο του Τσάνα ήταν να μειώσει στο φινάλε με τον Αραβίδη.

Βόρεια Ιρλανδία: ΜακΓκόβερν, ΜακΚόλεϊ, ΜακΝέιρ (85’ ΜακΚάλο), Κάφκαρτ, Σ. Ντέιβις, Μπραντ, Κ. Έβανς, Ντάλλας, Νόργουντ, Γουόρντ (81’ Μακγκίν), Μαγκένις (78’ Μπόις).
Ελλάδα: Καρνέζης, Μόρας, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Τζιόλης, Κονέ (71’ Πέλκας), Αραβίδης, Σάμαρης, Μήτρογλου (76’ Αθανασιάδης), Καρέλης (64’ Μάνταλος).