Η Τότεναμ “ταπείνωσε” 4-1 την Μάντσεστερ Σίτι

26.09.2015 16:54

Πηγή: england365.gr

Συντριβή αποτελεί για τη Μάντσεστερ Σίτι η ήττα με σκορ 4-1 από την Τότεναμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», σε παιχνίδι που οι «πολίτες» προηγήθηκαν αλλά δέχθηκαν τέσσερα γκολ, δύο εκ των οποίων προήλθαν από θέση οφσάιντ! Μεγάλα προβλήματα παρουσίασε στην άμυνα η ομάδα του Πελεγκρίνι και πλέον μπαίνει σε… κίνδυνο η πρωτιά της!

Το γκολ που θα την ηρεμούσε φάνηκε ότι έψαξε από την αρχή η Σίτι ασκώντας πίεση στα καρέ της Τότεναμ και προσπαθώντας να κινηθεί με ταχύτητα μέσα στο γήπεδο. Όσο κι αν κυκλοφόρησαν οι «πολίτες» τη μπάλα έξω και γύρω από την περιοχή του Γιορίς, δεν υπήρχε χώρος για να δημιουργηθούν κλασσικές ευκαιρίες, όμως όλα δούλεψαν ρολόι στο 25ο λεπτό, όταν από απομάκρυνση της μπάλας σε εκτέλεση κόρνερ της Τότεναμ, ο Τουρέ «κουβάλησε» τη μπάλα, έτρεξε το γήπεδο και έδωσε στον Ντε Μπρόινε – σχεδόν – έτοιμο γκολ για το 1-0 με το διαγώνιο πλασέ του Βέλγου. Βέβαια, εκείνος πήρε τη μπάλα από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, όμως αυτό στο γκολ της Τότεναμ στη λήξη του πρώτου μέρους ήταν οφθαλμοφανές…

Τα «σπιρούνια» το πάλεψαν, ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 45′ από φάση στην οποία ο Γουόκερ ήταν 1,5 μέτρο πιο μπροστά από την άμυνα της Σίτι, έκανε το γύρισμα, ο Σον με προβολή αστόχησε, όμως ο Ντάιερ με μακρινό σουτ από βλακώδες διώξιμο του Ντε Μπρόινε έκανε το 1-1.

Απολύτως κόντρα στη γενικότερη εικόνα της αναμέτρησης, μέχρι το 60ο λεπτό η Τότεναμ θα έφερνε τα πάνω – κάτω και όχι απλώς θα ανέτρεπε το σκορ, αλλά θα έφτανε και σε τρίτο γκολ για να σιγουρέψει τη νίκη!

Αρχικά, στο 50′, με κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ γύρισε το σκορ σε φάση που ο Καμπαγέρο έπεσε πάνω στον Οταμέντι σε έξοδο… ανέκδοτο και στο 60ο λεπτό, ο Κέιν πέτυχε επιτέλους γκολ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ από «ριμπάουντ» σε δοκάρι του Έρικσεν, αλλά και πάλι ήταν οφσάιντ ο άσος των «σπιρουνιών»! Όπως και να ‘χε, ο πίνακας έγραψε το 3-1 και… δεν σταμάτησε εκεί! Στο 79’ και πάλι από ξαφνική επίθεση με ανοργάνωτη την άμυνα της ομάδας του Πελεγκρίνι, ο Λαμέλα από σέντρα του Ενζιέ έκανε εύκολα το τελικό 4-1!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τότεναμ: Γιορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Αλί, Λαμέλα (87′ Κάρολ), Σον (77′ Ενζιέ), Έρικσεν (68′ Τσαντλί), Κέιν

Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγέρο, Σανιά, Ντεμικέλις, Οταμέντι, Κολάροφ, Φερνάντο, Φερναντίνιο (69′ Νασρί), Ντε Μπρόινε, Γιάγια Τουρέ (56′ Χεσούς Νάβας), Στέρλινγκ, Αγουέρο (86′ Ρόμπερτς)