31.10.2015 02:09
ΜΙΛΑΝΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 66-71

Αρχίζει και γίνεται Ολυμπιακός! (vid)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΩΤΑΚΗΣ

Δείχνοντας χαρακτήρα και την ατομική κλάση ορισμένων παικτών του, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το Μιλάνο, με 71-66 για την 3η αγωνιστική της Α’ φάσης των ομίλων τη Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου «φλέρταρε» έντονα με δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα (σ.σ. προηγήθηκε εκείνη από την Λαμποράλ), ωστόσο την κρίσιμη στιγμή Σπανούλης (σ.σ. στην κορυφαία φετινής του εμφάνιση) και Πρίντεζης «μίλησαν» και χάρισαν μια νίκη-χρυσάφι (σ.σ. κυρίως για ψυχολογικούς λόγους) στην ομάδα τους.

«Όπλο» επίσης και η καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, που άρχιζε να θυμίζει την γνωστή καλή που μας είχε συνηθίσει το ελληνικό συγκρότημα. Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει ωστόσο στον Πάτριγκ Γιανγκ που ήταν «κέρβερος» κάτω από τα δύο καλάθια, έχοντας 18π. με 6/8 βολές και 6/8 δίποντα, αλλά και 4ριμπ.

Με εξαίρεση ένα διάστημα 4,5 λεπτών στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν ήταν η πρέπουσα στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέτρεψε στους Ιταλούς να πιάσουν ένα γρήγορο ρυθμό, να σουτάρουν αρκετές φορές ελεύθεροι (σ.σ. 5/11τριπ. στο α’ μέρος) και τον Τζεντίλε να κάνει αρκετή ζημιά με 14π.

Ειδικά στην πρώτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι δέχθηκαν 23π. και κυνηγούσαν στο σκορ, όμως στα πρώτα λεπτά της δεύτερης έτρεξαν ένα 4-14, δείχνοντας τάσεις φυγής με το 27-34 (στο 15:30). Ο Γιανγκ δεν είχε αντίπαλο επιθετικά (10π. στο α’ μέρος), ενώ ο Σπανούλης ήταν ουσιαστικός με 7π. και 3 ασίστ.

Φοβερή η ευστοχία των Πειραιωτών στα δίποντα με 20/32 δίποντα (62%), αλλά και υψηλή στις βολές (16/20), υποχρεώνονας τους Ιταλούς σε 15 λάθη

Ωστόσο στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου υπήρξε νέα χαλάρωση από τους φιλοξενούμενους και έτσι άμεσα η Μιλάνο «μάζεψε» την διαφορά στο καλάθι (37-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε και πάλι να απομακρυνθεί (41-47 στο 25′), όμως κάτι τα λάθη, κάτι οι κακές επιλογές και κάτι το «μπλακ-άουτ» του Σπανούλη, έδωσαν και πάλι τη δυνατότητα στους Ιταλούς να κάνουν ντέρμπι το ματς ως τοτ έλος.

Ο Τζεντίλε που από ένα σημείο και μετά έσφιγγε τα δόντια λόγω τραβήγματος στο πόδι, συνέχισε να κάνει ζημιά, φέρνοντας την Μιλάνο και πάλι μπροστά με 60-54, 7:19 πριν το τέλος.
Τότε ο Ολυμπιακός βρήκε τον εαυτό του. Επαιξε τη γνωστή επιθετική του άμυνα ενώ όταν η μπάλα έκαιγε οι αρχηγοί του μίλησαν. Με σερί 10-0, η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρέθηκε και πάλι στη θέση του οδηγού (60-64 στο 37′), ενώ με 5,7” για το τέλος ο Σπανούλης έκανε το 64-66.

Ακολούθησε στα 42” άστοχη προσπάθεια του Σίμον και στη συνέχεια ο Πρίντεζης «σφράγισε» οριστικά τη νίκη για τους Πειραιώτες με καλάθι και φάουλ στα 7,6” κάνοντας το 64-69!

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-52, 66-71

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛίν 2, Λαφαγέτ 5 (1), Τζεντίλε 24 (2), Τσερέλα, Μάτσβαν 9 (1), Τζένκινς 8 (2), Χούμελ 3 (1), Μπάρατς 1, Λαουάλ 3, Σίμον 11 (2).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 18 (4ριμπ, 1κλεψ), Χάντερ 4 (5ριμπ), Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (3τριπ, 2ριμπ, 4ασ), Στρόμπερι, Πρίντεζης 16 (1τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης 4 (1τριπ, 4ριμπ), Μάντζαρης, Χάκετ 9 (5ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Λοτζέσκι 6 (3ριμπ, 3ασ).