Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΕ 3-1 ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ – Έπαιξε σαν… πρωταθλητής στην Κυψέλη

06.12.2015 04:06

O Oλυμπιακός ανώτερος σε όλους τους τομείς νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στην Α1 γυναικών που έγινε στην Κυψέλη.

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι έχασαν το 1ο σετ από τις «πράσινες» κατάφεραν με το σερβίς και πλουραλισμό στην επίθεση να ισοφαρίσουν και να πάρουν και τη νίκη που τις διατηρεί μόνες αήττητες στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός με αποτελεσματικό σερβίς και τη Φίλντ να μπαίνει δυναμικά είχετον έλεγχο στο σκορ με 1-2 πόντους μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο με τον Παναθηναϊκό να έχει το πρώτο σετ μπολ (24-23 Μερτέκη μπλοκ σε Λαζάρεβιτς) αλλά τη Φίλντ έχασε το σερβίς (24-24). Η Νομικού έκανε το 25-24 με μπλοκ στη Λαζάρεβιτς και η Λαμπρούση ισοφάρισε 25-25. Οι πράσινες με τη Μερτέκη (26-25) και την Καββαδία σε πρώτο χρόνο πήρε το σετ 27-25 και έκαναν το 1-0.

Η ισοφάριση και η απογοήτευση

Οι πράσινες μπήκαν δυνατά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 7-3. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του, ισορρόπησε τον αγώνα και πλησίασε στον πόντο (16-15) και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 21-19 ύστερα από επίθεση της Μαλασάι και άσσο της Λαμπρούση. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-23, η Μερτέκη ισοφάρισε (24-24), αλλά η Λαζάρεβιτς και η παράβαση της Καββαδία που χρεώθηκε φιλέ διαμόρφωσαν το 26-24 για τον Ολυμπιακό και το 1-1 σετ.

Από τη στιγμή που ισοφάρισε ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο, αντίθετα ο Παναθηναϊκός έδειξε απογοητευμένος. Η ομάδα του Πειραιά είχε μεγάλη διαφορά στο σκορ και έκανε το 2-1 σετ.

Έπαιξε σαν... πρωταθλητής στην Κυψέλη

Στο 4ο σετ, ο Παναθηναϊκός έπαιξε τα… ρέστα του με προβάδισμα 6-3 αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός έδειξε πιο ποιοτικός και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση προσπέρασε 9-8 και ξέφυγε 14-9. Ο Παναθηναϊκός με τις Τσίμα, Νομικού έκανε σερί 5-0 για το 14-14. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και τελικά ο Ολυμπιακός με επίθεση των Γιώτα, Λαζάριβιτς πήρε πολύτιμη διαφορά 24-21 που του έδωσε και τη νίκη.

Τα σετ: 27-25, 24-26, 16-25, 21-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Φίλντ 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Νομικού 12 (8/36 επ., 4 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3/4 επ.), Καββαδία 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 26% άριστες), Τσίμα 15 (11/38 επ., 4 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Ρόγκα -λ (66% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (6/14 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μαλασάι 16 (15/32 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 34% άριστες), Λαζάρεβιτς 14 (12/32 επ., 2 άσοι, 55% υπ. – 34% άριστες), Λαμπρούση 12 (7/18 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Τσβετάνοβα 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (53% υπ. – 26% άριστες / Τέζα, Εμμανουηλίδου.