ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 99-104 (Κ.Α. 87-87) – Γλίτωσε το «έμφραγμα» στην παράταση ο Ολυμπιακός

02.11.2015 20:38

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΩΤΑΚΗΣ
Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 104-99 του ΠΑΟΚ στην μισοάδεια, αλλά ενθουσιώδη Πυλαία.Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εμφάνισε και πάλι πολλές από τις «ασθένειες» που τη χαρακτηρίζουν μέχρι στιγμής (ευάλωτη άμυνα, έλλειψη χημείας στην επίθεση), όμως την κρίσιμη στιγμή έβγαλε χαρακτήρ κι έτσι γλίτωσε απο μια οδυνηρή ήττα.

Να πούμε οτι στο πρώτο δεκάλεπτο, αποχώρησε τραυματίας ο Οθέλο Χάντερ λόγω διαστρέμματος.

Κορυφαίος της αποψινής νίκης ο Ντάνιελ Χάκετ με 19π., 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, αλλά και το καλάθι που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλπτο. Σπουδαίος και ο Παπαπέτρου με 16π. και 7 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός αποδείχθηκε και ο Σπανούλης. Για περίπου 3.5 δεκάλεπτα, ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν… εξαφανισμένος όμως στη συνέχεια πήρε μπρος και με 20π. και 6 ασίστ έδωσε σημαντικές λύσεις. Κλειδί για τους νικητές τα ριμπάουντ με 44 έναντι 32, αλλά και οι 56 πόντοι που σημείωσαν στην ρακέτα.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έκανε μια αγωνιστική υπέρβαση. Αγγιξε μια τεράστια νίκη, όμως από τη στιγμή που δεν καθάρισε τη νίκη στον κανονικό αγώνα, στην παράταση έμοιαζε καταδικασμένος. Το ματς της… ζωής του έκανε ο Κώστας Κακαρούδης με 18π. ενώ ξεχώρισαν και οι Χάτσερ, Μάρκοβιτς και Τσόχλας.

Από το +11 στο -1 του ημιχρόνου

Για περίπου 13 λεπτά ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ρυθμό του ματς και με όπλο και πάλι την καλή του άμυνα είχε φέρει το ματς εκεί που ήθελε. Με Στρόμπερι, Γιανγκ και Παπαπέτρου να ηγούνται στο σκοράρισμα, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 17-28, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να βρει έναν… τρελό ρυθμό στο δυνατό του σημείο, που είναι το περιφερειακό σουτ και φυσικά ο δικέφαλος το εκμεταλλεύθηκε. Είναι χαρακτηριστικό ότι δικέφαλος σημείωσε 28 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ στο πρώτο είχε 13 λιγότερους (15). Το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους γηπεδούχους έδωσε ο Κακαρούδης που με σερί πόντους οδήγησε την ομάδα του στο +1 του ημιχρόνου (43-42).

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να διατηρήσει τον ίδιο επιθετικό ενθουσιασμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, παίζοντας και πάλι κακή άμυνα. Ετσι ο δικέφαλος προσπέρασε ακόμη και με 7π. (51-44 στο 24′), την ώρα που ο Σπανούλης σημείωνε το πρώτο του καλάθι μόλις στο 26′(!) μειώνοντας πάντως για την ομάδα του στον πόντο (56-55).

Προσωρινά ωστόσο καθώς η άμυνα των Πειραιωτών εξακολουθούσε να είναι κάκιστη επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να σκοράρουν κατά… βούληση! Απεναντίας, ο Ολυμπιακός δεν είχε σχεδόν κανένα επιθετικό πλάνο και τα περισσότερα καλάθια του προέρχονταν κυρίως από ατομικές ενέργειες και την ποιότητα που διαθέτουν ορισμένοι παίκτες του.

Στο +9 ο ΠΑΟΚ, αλλά παράταση!

Έτσι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε εκ νέου με 78-59, 5:22 λεπτά πριν τη λήξη του ματς με την Πυλαία να πιάνει… φωτιά! Άμεσα ο Σφαιρόπουλος προχώρησε σε χαμηλό σχήμα (με Πρίντεζη και Παπαπέτρου στους ψηλούς), γεγονός που απέδωσε. Οι ασπρόμαυροι έμειναν χωρίς πόντο για πάνω από τέσσερα λεπτά με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει με καλάθι του Πρίντεζη (78-79) με 1:57 για το τέλος.

Ηταν πλέον δεδομένο ότι θα σπάσουν καρδιές. Ο Χάτσερ με βολές έκανε το 86-83 στα 17”, με τον Σπανούλη να μειώνει με ζευγάρι βολών (86-85) στα 11”. Εν συνεχεία ο Βασιλειάδης πήγε εκ νέου στη γραμμή, όμως αστόχησε στην 2η βολή (87-85), με τον Χάκετ να ισοφαρίζει με λέι απ στα 0,9 και να στέλνει το ματς στην παράταση!

Κυρίαρχος με μεγάλα καλάθια ο Ολυμπιακός

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι που είχαν αποχωρήσει με 5 φάουλ, όμως δεν τους χρειάστηκε. Η ψυχολογία ήταν μαζί τους πλέον. Ο Σπανούλης είχε πάρει για τα καλά μπροστά ο Χάκετ συνέχισε να είναι ηγέτης, ενώ μεγάλα καλάθια σημείωσε ο Παπαπέτρου, έτσι με 1:17 για το τέλος, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 93-100 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87κ.α. 99-104παρ.