Πόλεμος φωτοβολίδων και συλλήψεις στην Τούμπα (video)

«Ροντέο» το ντέρμπι ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου

Μία συνηθισμένη εικόνα των ελληνικών γηπέδων επαναλήφθηκε (για πολλοστή φορά) στο γήπεδο της Τούμπας το βράδυ της Τετάρτης (2/3).

Το ρολόι σημάδευε το 86ο λεπτό, ο Ολυμπιακός προηγείτο 2-1 του ΠΑΟΚ, ο Ρόμπερτ Μακ ζήτησε πέναλτι όταν βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Στέφανου Καπίνο, ο διαιτητής Παππάς είπε «παίζετε» και κάπου εκεί άρχισαν τα ωραία…

Οπαδοί του «Δικεφάλου» πέταξαν φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο, ενώ μερικοί εξ αυτών κινήθηκαν πίσω από την εστία των «ερυθρολεύκων».

Οι ποδοσφαιριστές έτρεξαν στα αποδυτήρια, ενώ δυνάμεις των ΜΑΤ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να αποκαταστήσουν την τάξη.

Το ματς διεκόπη για 14 λεπτά, εν συνεχεία ο Παππάς και οι παίκτες επέστρεψαν, αλλά όταν έπεσαν νέες φωτοβολίδες, o αγώνας διεκόπη εκ νέου. Ή μάλλον δεν συνεχίστηκε ποτέ…

Οι μάχες μεταξύ οπαδών και αστυνομικών μαίνονταν για αρκετή ώρα, ενώ δεν έλειψαν και οι συλλήψεις.\