Στον ημιτελικό του φάιναλ φορ του Βερολίνου θα έχουμε ρωσικό εμφύλιο, στο παρκέ και ελληνικό εμφύλιο στους πάγκους

27.04.2016 01:18

Όνειρο ζουν, μην τους ξυπνάτε! Οι παίκτες της Λοκομοτίβ Κούμπαν και ο Γιώργος Μπαρτζώκας πανηγυρίζουν την πρόκριση τους στο φάιναλ φορ του Βερολίνου, μετά τη νίκη τους με 81-67 επί της Μπαρτσελόνα το βράδυ της Μεγάλης Τρίτης (26/4), στον 5ο αγώνα της σειράς.

Οι Ρώσοι μπήκαν πιο δυνατά από την αρχή του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου 10λέπτου με 26-21. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά είχε αυξηθεί και στο 20′ «κλείδωσε» στο +11 (50-39). Η ρωσική «μηχανή» κατέβασε στροφές στη συνέχεια κι έτσι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να έχουν πάρει το προβάδισμα με 4 πόντους (58-62).

Ωστόσο στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πείσμωσαν και τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με το κοινό τους να στηρίζει την προσπάθεια. Το τελικό 91-67, δεν άφησε κανέναν ανικανοποίητο.

Στον ημιτελικό του φάιναλ φορ του Βερολίνου θα έχουμε ρωσικό εμφύλιο, στο παρκέ και ελληνικό εμφύλιο στους πάγκους, αφού η Λοκομοτίβ  θα κοντραριστεί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 50-39, 58-62, 81-67

Λοκομοτίβ: Ντιλέινι 17(3/3τρ, 6ασ), Σίνγκλετον 16(2/4τρ, 12ρ, 2ασ), Ράντολφ 9(1/4τρ), Ντρέιπερ 2, Κλαβέρ 1, Μπίκοφ 5, Τζάνινγκ 10(2τρ, 5ρ), Βορόνοφ 7(1), Ζούμπκοφ, Μπρόκχοφ 14(4/6τρ)

Μπαρτσελόνα: Ντόλμαν 4, Ντόρσεϊ 2, Ρίμπας, Λαουάλ, Αμπρίνες 9(1/4τρ), Ναβάρο 12(2/7τρ, 4ασ), Σατοράνσκι 8(2/5τρ, 5ρ, 7ασ), Σάμιουελς 5, Όλεσον 6(1/4τρ), Αρόγιο, Περπέρογλου 13(3/5τρ), Τόμιτς 8(8ρ)