Στο πιο συγκλονιστικό πρωτάθλημα των τελευταίων ετών στην Αγγλία έχει εξελιχθεί η φετινή Premier League

Τότεναμ-Άρσεναλ 2-2

Η Τότεναμ, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με την γκολάρα του Άαρον Ράμσεϊ, κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, αλλά τελικά η Άρσεναλ… χαμογέλασε στο τέλος και απέδρασε με την ισοπαλία (2-2) από το “Γουάιτ Χαρτ Λέιν” χάρη σε γκολ του “εξαφανισμένου” Αλέξις Σάντσες.

Το ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου προσέφερε πάντα συγκινήσεις, αλλά ειδικά την εφετινή σεζόν, ένεκα και της θέσης των δύο ομάδων, το ενδιαφέρον είχε… εκτιναχθεί στα ύψη. Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε τρεις καλές στιγμές με τον Χάρι Κέιν, αλλά τα σουτ του Άγγλου φορ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Η Άρσεναλ αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, εξαιτίας του ασφυκτικού πρέσινγκ των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ούγκο Γιορίς. Ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι “κανονιέρηδες” πήραν το προβάδισμα με τρομερό τακουνάκι του Άαρον Ράμσεϊ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα δεδομένα του παιχνιδιού άλλαξαν, καθώς ο Φρανσίς Κοκλέν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Κέιν και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και σε διάστημα τεσσάρων λεπτών έκαναν την μεγάλη ανατροπή. Στο 59′, ο Τόμας Αλντερβάιρελντ με σουτ στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο στο 62′ ο Κέιν με ένα εκπληκτικό διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το 2-1. Η Τότεναμ κυνήγησε το τρίτο γκολ για να “κλειδώσει” τη νίκη, αλλά τελικά, στο 76ο λεπτό, ο “εξαφανισμένος” Αλέξις Σάντσεςεκμεταλλεύτηκε μία ολιγωρία των γηπεδούχων και ισοφάρισε σε 2-2. Στα τελευταία λεπτά η Τότεναμ πίεσε για το πολυπόθητο γκολ, αλλά όποτε χρειάστηκε, ο Νταβίντ Οσπίνα δήλωσε “παρών” κι αποσόβησε τον κίνδυνο.

Τότεναμ (4-2-3-1): Γιορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βίμερ, Ρόουζ (78′ Ντέιβις), Ντάιερ, Ντεμπελέ (82′ Σον), Λαμέλα (67′ Μέισον), Έρικσεν, Άλι, Κέιν

Άρσεναλ (4-2-3-1): Οσπίνα, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Γκάμπριελ, Γκιμπς, Κοκλέν, Ελ Νενί (75′ Ζιρού), Ράμσεϊ, Σάντσες, Οζίλ (89′ Κάμπελ), Γουέλμπεκ (85′ Φλαμινί)

Επιστροφή στις νίκες για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία μετά από το βαρύ 3-0 από τη Λίβερπουλ στο Μέρσεϊσαϊντ, διέλυσε με 4-0 την Άστον Βίλα. Ο αστικός μήθος περί επιτυχίας ουραγών στην Αγγλία έναντι ομάδων που βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο. Τόσο κράτησε το μηδέν η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ, προτού παραδοθεί στην ποιότητα των γηπεδούχων. Στο 48ο λεπτό ο Γιάγια Τουρέ άνοιξε το σκορ για τους “πολίτες” και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σέρχιο Αγκουέρο.

Ο Αργεντινός επιθετικός σημείωσε δύο τέρματα στο 50′ και στο 60′ και “κλείδωσε” τη νίκη για τους γηπεδούχους, που με απώλεια σε αυτό το παιχνίδι κινδύνευαν να τεθούν νοκ άουτ στη μάχη του τίτλου. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ “χτύπησε” με τη σειρά του στο 66′ και στα τελευταία λεπτά ο Αγκουέρο δεν κατάφερε να κάνει χατ τρικ, αστοχώντας σε πέναλτι.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σανιά, Κόμπανι, Οταμέντι, Κλισί, Νάβας, Φερναντίνιο, Τουρέ (80′ Γκαρθία), Σίλβα (70′ Ιχεανάτσο), Μπονί (62′ Στέρλινγκ), Αγκουέρο

Άστον Βίλα (3-5-2): Γκουζάν, Ρίτσαρντς, Λέσκοτ, Κλαρκ, Χάτον, Γκέιγ, Γουέστγουντ, Βερτού (74′ Μπακούνα), Σισοκό, Αγκμπόνλαχορ (70′ Γκεστέντ), Αγιού (80′ Σινκλέρ)

Η Στόουκ έβαλε τέλος στο σερί τριών νικών της Τσέλσι στο πρωτάθλημα με το 1-1 στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, αποτρέποντας τους πρωταθλητές Αγγλίας να την πιάσουν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο τραυματισμός του Ντιέγκο Κόστα έφερε τον Μπερτράντ Τραορέ σε θέση βασικού φορ και ο επιθετικός από τη Μπουρκίνα Φάσο αρχικά δικαίωσε τον Γκους Χίντινκ που τον προτίμησε γι’ αυτήν τη θέση από τους Λοΐκ Ρεμί και Αλεσάντρε Πάτο, ανοίγοντας το σκορ στο 39′.

Παρ’ όλα αυτά, Ο νεαρός ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να επιβάλλει την παρουσία του και οι “μπλε” είχαν πρόβλημα στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ ορισμένες φορές και το βρήκαν στο 85′ με τον Μαμέ Μπιράμ Ντιούφ. Λίγο αργότερα, μάλιστα, ο Μπόγιαν Κρκιτς έχασε ευκαιρία να σοκάρει το Λονδίνο, αλλά η Τσέλσι παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα επί Χίντινκ.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Μπαμπά, Μάτιτς (82′ Φάμπρεγας), Μίκελ, Γουίλιαν, Οσκάρ, Αζάρ (63′ Λόφτους Τσικ), Τραορέ (68′ Ρεμί)

Στόουκ (4-2-3-1): Μπάτλαντ, Κάμερον, Βόλσαϊντ, Μουνιέσα, Πίτερς, Γουίλαν (75′ Κρκιτς), Ιμπιλά, Σατσίρι, Αφελάι, Αρναούτοβιτς (90′ Άιρλαντ), Ντιούφ (86′ Χοσέλου)

Σε ρυθμούς twitter

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος δέχθηκε γκολ, αλλά η Μίντλεσμπρο νίκησε 2-1 τους Γουλβς και παρέμεινε στη 2η θέση της Championship.