Τεράστια νίκη ο ΠΑΟΚ – επικράτησε της ΑΕΚ με 79-75

Μία τεράστια νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε της ΑΕΚ με 79-75. Οι γηπεδούχοι παρ’ ότι βρέθηκαν ακόμα και με 22 πόντους πίσω στο σκορ, ανέτρεψαν τη διαφορά και με τους Βασιλειάδη και Χάτσερ να σκοράρουν ασταμάτητα πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά, μη μπορώντας να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, υπέπεσε σε πολλά λάθη που σε συνδυασμό με τα άστοχα τρίποντα οδήγησαν στην ήττα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν οι Βασιλειάδης και Χάτσερ με 19 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Σάκοτα με 15.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Σχορτσανίτη και Χάτσερ, ενώ η αρχκή πεντάδα της ΑΕΚ αποτελούνταν από τους: Κούπερ, Μαυροκεφαλίδη, Κάρτερ, Σαρικόπουλο και Κρίστμας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και με τρίποντο του Κάρτερ και καλάθι του Σαρικόπουλου προηγήθηκε με 5-0. Με τον Κάρτερ να εκτελεί και πάλι από τα 6,75 και τον Κρίστμας να τον μιμείται πετυχαίνοντας το πρώτο του καλάθι με τα “κιτρινόμαυρα”, η διαφορά ανέβηκε στους 6 πόντους (5-11, 6΄πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Ο βομβαρδισμός τριπόντων συνεχίστηκε με τον Κρίστμας, ενώ ο Μαυροειδής αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (+10, 9-19). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-25, χάρη σε προσωπικό σερί 5-0 από τον Ντούσαν Σάκοτα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τον τρόπο που τελείωσε, δηλαδή με τον Σάκοτα να εκτελεί από τα 8 μέτρα για το 28-13. Ο αρχηγός της “Ένωσης” με τρίτο τρίποντο στη σειρά έκανε το 32-14, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Καλαμπόκης και Κούπερ εκτόξευσαν τη διαδορά στο +22 (14-36, 5:57 για το τέλος του ημιχρόνου), τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δε μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα της ΑΕΚ. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ένα σερί 5-0 μειώνοντας σε 20-39, ενώ με προσωπικό σόου του Ντούβνιακ η διαφορά έπεσε μέχρι και τους 15 πόντους (25-40, 3′ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου). Ο Σάκοτα με ένα απίστευτο τρίποντο ξεκόλλησε την ΑΕΚ (32-46), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Βασιλειάδης και Κάρτερ ευστόχησαν από ένα τρίποντο με το σκορ να γίνεται 35-49, ενω ο Κρίστμας με όμορφο λέι απ έκανε το 51-35 για τους “κιτρινόμαυρους”. Σχορτσανίτης με 1/2 βολές και Βασιλειάδης με καλάθι μείωσαν σε 38-51, όμως το τρίποντου του Μαυροκεφαλίδη έβαλε και πάλι την ΑΕΚ μπροστά με 16 πόντους (40-56, 4′ πριν το τέλος της περιόδου). Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε γρήγορα και με σερί 8-0 έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (47-56), βάζοντας… “φωτιά” στην κερκίδα του PAOK Sports Arena. Η ΑΕΚ έδειχνε να τα έχει χαμένα και με τον Βασιλειάδη να εκτελεί από παντού, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 52-56. Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ΑΕΚ, όμως ο Χάτσερ με 7 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 59-60 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τρεις πόντους ο Μαυροειδής έκανε το 59-63. Ο Χάτσερ κράτησε για άλλη μία φορά τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ (61-65), ενώ μετά από περίπου 2 λεπτά χωρίς σκορ, ο Ντι Τζέι Κούπερ έκλεψε τη μπάλα και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 6 πόντους (61-67, 5:33 για το τέλος του αγώνα. Ντούβνιακ και Μαργαρίτης με δύο καλάθια μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους (65-67), με τον Μαυροκεφαλίδη να απαντά για τον 65-69. Ο Βασιλειάδης με άλλο ένα τρίποντο έκανε το 68-69, και 2:24 πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Σχορτσανίτης με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ (70-69). Ο Ντι Τζέι Κούπερ με τρίποντο έβαλε εκ νέου μπροστά τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει ο Μαργαρίτης σε 72-72. Ο Τσόχλας με δύσκολο καλάθι, 1:23 πριν το τέλος έβαλε και πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ με 74-72, ενώ ο Μαργαρίτης με 2/2 έκανε το 76-74. Ο Μαυροκεφαλίδης έχασε μία βολή, ο Χάτσερ ευστόχησε σε τρίποντο για το 79-75 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Κορομηλάς – Μάνος – Παφίλης

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 33-46, 59-60, 79-75

Πηγή: ebasket.gr