Τρομερός ο Θρύλος, ισοπέδωσε την Μπαρτσελονέτα!

Μια ακόμα νίκη στο φετινό Len Champions League πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος διέλυσε με 9-5 την Μπαρτσελονέτα στο Παπαστράτειο και έκανε καθοριστικό βήμα για πρόκρισή του στο του Final 6 της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Θοδωρή Βλάχου ήταν εντυπωσιακοί και κατάφεραν από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο να επιβάλλουν τον… νόμο τους. Οι μόνιμοι πρωταθλητές Ελλάδας έχοντας στο πλευρό τους ΓΑΥΡΟΥΣ, που γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο, ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 3-0.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τον Μουρίκη να κάνει το 4-0 για τον Θρύλο. Η Μπαρτσελονέτα αντέδρασε με τον Μουναρίθ, όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τον Φουντούλη για το 5-1. Οι Ισπανοί λίγο αργότερα μείωσαν εκ νέου Μουναρίθ, ωστόσο, το συγκρότημα του Βλάχου έκλεισε εντυπωσιακά την τρίτη περίοδο, με τον Βλαχόπουλο να κάνει το 6-2.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά και στο τρίτο οκτάλεπτο και με τα γκολ των Μάλιαρακ και Μουρίκη έκαναν γρήγορα το 8-2. Η Μπαρτσελονέτα το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει με τον Ράσοβιτς για το 8-3. Στην τελευταία περίοδο αν και ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις 1 γκολ, κράτησε χαμηλά στο σκορ την ισπανική ομάδα και πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-2, 2-1, 1-2.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ντόσκας (π/π, 3:41), 2-0 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 2:14), 3-0 Μουρίκης (κόντρα, 1:11)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Μουρίκης (π/π, 3:01), 4-1 Μουναρίθ (π/π, 2:16), 5-1 Φουντούλης (π/π, 1:41), 5-2 Μουναρίθ (φουνταριστό, 0:43), 6-2 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 0:16)

3ο οκτάλεπτο: 7-2 Μάγιαρακ (περιφέρεια, 6:58), 8-2 Μουρίκης (π/π, 4:56), 8-3 Στρ. Ράσοβιτς (κόντρα, 0:53)

4ο οκτάλεπτο: 8-4 Εσπανιόλ (πέναλτι, 4:20), 9-4 Γούνας (π/π, 3:43), 9-5 Μινγκέλ (π/π, 0:54).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ. Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γούνας 1, Φουντούλης 1, Σμιθ, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης 3, Κολόμβος, Μάγιαρακ 1, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος.

Μπαρτσελονέτα: Πινέδο, Σίρανι, Στρ. Ράσοβιτς 1, Μουναρίθ 2, Λαρούμπρε, Μινγκέλ 1, Μπαρσέλο, Εσπανιόλ 1, Ταούλ, Φερνάντες, Β. Ράσοβιτς, Φαμέρα, Λιναρές.