18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ BUNDESLIGA Η Βόλφσμπουργκ διέλυσε 4-1 την Μπάγερν! (vds)

31.01.2015 04:30

Η επανέναρξη της Μπουντεσλίγκα μετά την χειμερινή διακοπή, βρήκε θριαμβεύτρια την Βόλφσμπουργκ, η οποία διέλυσε την Μπάγερν Μονάχου με το εμφατικό 4-1!

Βεβαίως οι Βαυαροί (σ.σ. γνώρισαν την πρώτη τους ήττα) παραμένουν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ωστόσο με αυτή την ήττα είδαν τους «λύκους» να πλησιάζουν στους 8 βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι πριν το ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 20χρονου Βέλγου Ζούνιορ Μαλαντά, που χάθηκε άδικα σε αυτοκινητικό δυστύχημα, πριν από περίπου 20 μέρες.

Παράλληλα οι οπαδοί ύψωσαν πανό, ενώ κρατούσαν και χαρτόνια με τη φωτογραφία του.

Οσον αφορά το παιχνίδι, μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Ντοστ και Ντε Μπράνιε που «χτύπησαν» έκαστος, από δύο φορές σε κάθε ημίχρονο!

Ο πρώτος στην αρχή (4′) και το τέλος του πρώτου μέρους (45′)… κόβοντας τα πόδια των φιλοξενούμενων, ενώ ο δεύτερος έκανε το 3-0 στο 53′ και εδωσε διαστάσεις θριάμβου στο 73′ με το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων!

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν να μειώσει προσωρινά στο 55′ με τον Μπερνά, σε 3-1.

Να σημειωθεί ότι ο Αντελίνο Βιεϊρίνια αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 30/1

Βόλφσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου 4-1 (4′, 45′ Μπας Ντοστ, 53′, 73′ Ντε Μπράινε – 55′ Μπερνά)