5-0 για πλάκα… Και τα 5 ήταν offside!! Δεν δόθηκαν 4 πέναλ(ν)τυ στον Αστέρα… Βράζει ο Αλαφούζ… του έδωσαν αναβράζοντα

Σπουδαία εμφάνιση από τον Ολυμπιακό που σκόρπισε τον Αστέρα Τρίπολης με το εντυπωσιακό 5-0! Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Ολυμπιακός ο οποίος έκανε ίσως την καλύτερή του φετινή εμφάνιση, διαλύοντας με το εμφατικό 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πιέζει την εστία του Θεοδωρόπουλου, θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα, ωστόσο, στο 10’ ο τερματοφύλακας του Αστέρα ήταν στην σωστή θέση και έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Φορτούνη μέσα από την περιοχή, όμως, τρία λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ. Ήταν το… μπάσιμο του Μαζουακού από τα αριστερά, ο οποίος γύρισε την τελευταία στιγμή στον Ιντέγε και αυτός με πλασέ στο πρώτο δοκάρι, έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια, οι Αρκάδες προσπάθησαν να αντιδράσουν και προκάλεσαν πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, αλλά σε δύο περιπτώσεις, ο Καπίνο ήταν αυτός που έσωσε τον Ολυμπιακό. Αρχικά στο 25’ ο Χαμντανί έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο διεθνής πορτιέρο έδιωξε και τρία λεπτά αργότερα, το σουτ του Ιγκλέσιας έξω από την περιοχή, βρήκε σε ετοιμότητα τον Καπίνο που έδιωξε σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες ισορρόπησαν την αναμέτρηση, πήραν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, απείλησαν στο 39’ με το σουτ του Ιντέγε που απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος, αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Νιγηριανός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 2-0, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ντουρμάζ στην αντεπίθεση.

Καταιγιστικός

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο, ήτοι με γκολ από τους γηπεδούχους. Στην πρώτη… επίσκεψη στα καρέ του Θεοδωρόπουλου για την «επανάληψη» στο 50ο λεπτό. Ο Ντουρμάζ βγήκε στην αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Φορτούνη και αυτός με σουτ στην κίνηση, έκανε το 3-0. Πάντως, οι Αρκάδες ούτε τότε σταμάτησαν να αναζητούν το γκολ που θα τους… έβαζε στο παιχνίδι της πρόκρισης και στο 53’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, με τον Μπερτόγλιο που πήρε την κεφαλιά, αλλά αρχικά ο Καπίνο απέκρουσε και στην συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Όμως, η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 64’ ο Φορτούνης με πανέμορφο γκολ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ήταν η κούρσα του Ντουρμάζ από τα αριστερά, ο Σουηδός έκανε τη σέντρα και ο Έλληνας μέσος με σουτάρα στην κίνηση, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Θεοδωρόπουλο.

Οι Πειραιώτες με το υπέρ τους 4-0 είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχαν οι γηπεδούχοι. Μάλιστα στο 79’ ο Πάρντο έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, καθώς με όμορφο σουτ στην κίνηση, έκανε το 5-0, το οποίο δίνει την πρόκριση στους «ερυθρόλευκους» και μετατρέποντας την ρεβάνς στο «Θ. Κολοκοτρώνης» σε μία εβδομάδα, σε τυπική διαδικασία.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Ζντιέλαρ (74′ Μανιάτης), Φορτούνης (71′ Φουστέρ), Πάρντο, Ντουρμάζ (80′ Κολοβός), Ιντέγε.

Αστέρας (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι (67′ Κιτόκο), Σανκαρέ, Γκοϊάν (57′ Ζησόπουλος), Γιαννούλης, Χαμντανί, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μάσα, Στανισάβλιεβτς (46′ Μπερτόγλιο), Γιάννου.